Колумбийската армия показа невиждани досега изображения на останките на легендарния галеон "Сан Хосе" - един от най-големите кораби на испанската армада, потънал преди три века с изключителното си съкровище край карибския бряг на страната, предаде Франс прес.
Колумбийският флот е организирал четири кампании за наблюдение на дълбочина от близо 950 метра, като за целта е използвано високотехнологично оборудване, включително дистанционно управлявано устройство, за да се провери състоянието на потъналия кораб, се посочва в направеното официално изявление, предаде БТА.
Наблюденията, извършени под надзора на министерството на културата, са позволили да се види дали галеонът "Сан Хосе" не е претърпял никаква намеса или промяна в резултат на човешка дейност.
На разпространените изображения на дъното на водата могат да бъдат различени чугунени оръдия, порцеланови и глинени съдове, стъклени бутилки и монети, очевидно златни. Виждат се и част от носа на кораба, покрит с водорасли и черупки, както и останки от конструкцията на корпуса.
"Благодарение на технологичното оборудване и работата на колумбийския флот успяхме да направим снимки на галеона "Сан Хосе" с невиждана досега прецизност, като същевременно запазихме непокътнато и защитихме за по-късно извличане това наследство на човечеството", отбеляза със задоволство президентът на Колумбия Иван Дуке.
"По време на тези кампании за наблюдение в близък район бяха идентифицирани останките от други два кораба", съобщават колумбийските власти. Смята се, че те са от галеон от колониалната епоха и шхуна от републиканския период.
Остават още 13 обекта, които трябва да бъдат проучени край северозападния град Картахена де Индиас, съответстващи на зони с "възможни корабокрушения" по същото време.
Останките на галеона, потопен от британския флот на 7 юни 1708 г. край Картахена, според експерти съдържат най-малко 200 тона злато, сребро и изумруди.
В края на 2015 г., докато всевъзможни търсачи на съкровища от десетилетия дебнеха галеона "Сан Хосе", тогавашният колумбийски президент Хуан Мануел Сантос обяви откриването на точното местоположение на останките му, отчасти благодарение на уникалните му бронзови оръдия с гравирани върху тях делфини.
Тогава Сантос го представи като "най-ценното съкровище, откривано някога в историята на човечеството" и предложи да финансира спасителната операция с част от намереното богатство.
Наследникът му Иван Дуке обаче нареди да бъде замразено възлагането на поръчката на частни оператори, за да се гарантира, че намерената плячка ще остане в Колумбия. Оттогава властите са обявили намерението си да увеличат стойността на това наследство в бъдещ "музей на корабокруширалите кораби".
Испания и боливийското коренно население продължават да претендират за собствеността на галеона, превозвал богатствата на Вицекралство Перу. Колумбия обаче твърди, че както останките на кораба, така и ценният му товар са "изцяло" нейна собственост.
Коментари (0)
Вашият коментар