80 години от рождението на Жоро Соколов Връзка с царя погубва Соколето

Йогата "препарира" тима на "Милан" през октомври 1967 г.

"Поцо направи Жоро най-добрия нападател, но и също той го унищожи." Това казват като по шаблон някогашните съотборници на великия Георги Соколов, чиято звезда блести с екипа на "Левски" през 60-те години на ХХ век. Днес, ако беше жив, Йогата щеше да навърши 80 години.

Жоро сам признаваше, че това, което е, дължи на баща си Апостол. Поцо е вратар на "сините", а за него самият Лев Яшин казва, че е учителят му как трябва да играе състезателят с щ1 на гърба. Всъщност прякорът Йогата Жоро получава както заради плонжовете си, себераздаването, но така и защото никога не си позволява да се търкаля по тревата, когато го фаулират. "Как ще се търкалям, ще се държа за крака и ще се разправям със съдия за нарушение - признаваше Соколов. - Нали след мача баща ми щеше да ме пребие, задето симулирам."

Бащините напътствие изиграват огромна роля Соколето да бъде привлечен в "Левски", ненавършил 16 години, а само два месеца след рождения си ден да дебютира за "отбора на народа". През 1958 г. в "сините" редици го привлича Георги Пачеджиев, след което нападателят навърта 186 мача и отбелязва 58 гола за отбора. "Жоро не слушаше никого, нито треньори, нито ръководители, никого. Каквото кажеше баща му, това е закон. Поцо му внушаваше, че е най-великият, че без него отборът е заникъде. И така се създаде и неприкритото, но и джентълменско съперничесто с другата голяма звезда - Гунди. След като приключи с футбола, Жоро продължаваше да мисли, че едва ли не е помазан, но чашката и компаниите го довършиха", спомнят си негови съотборници.

Всъщност "царското" минало на фамилия Соколови изиграва лоша шега на Соколето. Дядо му Златан е телеграфист в двореца, а царицата за празници раздава малки подаръци за семействата на служителите там. През 1969 г. "Левски" е обединен с милиционерския "Спартак" (Сф). Публиката обожава Йогата и го нарича Радостта на народа, сравнявайки го с бразилския нападател Гаринча, според някои по-добър и от самия Пеле. Народната любов не изиграва роля. Играчите на обединения тим трябва да минат под пагон и да станат членове на БКП. За Жоро партиен билет категорично е отказан, а той самият не ще и да чуе. Вместо това решава да отиде в ЦСКА, където го искат. Но при военните "царското" минало на фамилията е бронирана врата пред таланта. Следват седем мача с екипа на "Дунав" (Рс) и... Не, не е краят на една легенда. Защото Жоро започва да пише нова такава за себе си, но за съжаление тя е свързана с алкохол, веселби, жени, приятели. Истината е, че високоградусните напитки са ежедневие и по време на кариерата му.

Покрай футбола Соколето се сприятелява с друг играч, за когото казват, че е невероятен талант - Георги Лепоев - Стар Гошо. Лепоев е звезда в онези времена в съставите на "Септември" (Сф) и "Славия", изключителен техник и също любимец на публиката и любител на чашката. Кариерата на Стар Гошо също приключва скоропостижно. И двамата адаши се залавят да карат товарни таксита и цистерни с нафта. "Тъкмо се бях оженил и бях обещал на булката си да купя кола, преди да се е родило бебето - разказа пред "България Днес" Лепоев приживе. - С Йогата крадяхме толкова нафта, че за три месеца купих един фиат. Обзаведох и дома ни. Другото всичко с Жоро го изпихме, черпехме наред и имахме купища приятели и мадами покрай нас." Но съдбата бе решила двамата близки другари да завършат земния си път с инвалидизирани от футбола крака, с патерици и приковани към леглото. Соколето си отиде преди вече 20 години, докато Стар Гошо поживя още 15-ина.

Но заради алкохол на Йогата два пъти му взимат шофьорската книжка и докато при първото провинение бивши съотборници му помагат, то след второто той трябва да си търси друга работа. И така попада в столичния ресторант "Септември" на ул. "Пиротска" в ролята на сервитьор. Но заради него там се събират купища почитатели, които непрекъснато го черпят, а Йогата дели с колегите си. Но нарушава принципа на трезвеност по време на работа и не се задържа още дълго. После продава лимонада на Солни пазар и какви ли още не краткотрайни занимания. Но винаги около тълпа фенове, които попиват до последната дума лакърдиите му.

Турци го примамват с 200 000 долара

Когато е 16-годишен, Жоро Соколов играе в Истанбул срещи от балканското първенство за юноши. Хора от "Фенербахче" успяват да го дръпнат настрани в барчето на хотела. Пред българския стрелец е отворено куфарче с 200 000 долара. "Взимай ги, твои са", примамват го турците. "Това бяха невъобразимо много пари за онова време, а аз бях още дете - спомняше си случката Йогата. - Изплаших се, това е. Паникьосах се и избягах."

Подобна случка се разиграва и в чилийския град Ранкагуа по време на световното през 1962-ра, където местен клуб иска да подпише с любимеца на левскарската публика. Две години по-късно от бразилския "Гремио" предлагат за Белия Гаринча 100 000 долара, но отговорът на властите е, че това противоречи на социалистическия морал.

Сух от аферата с нивалина

През май 1961 г. "Левски" гостува в Атина на "Олимпиакос" и както винаги това е повод за малко алъш-вериш от страна на играчите. Цялата история и до днес е известна като "аферата с нивалина".

Всъщност това е българско лекарство, което помага за лечението на детски паралич, а "сините" са подучени да изнесат нелегално и да продадат ампулите. Предателство или друго, но тогавашната ДС надушва работата, като разбира, че ще се изнасят и долари. Вратарят Иван Дервентски и централният защитник Благой Филипов са задържани, а след връщането и Иван Вуцов попада зад решетките. Но Йогата се изсулва нито лук ял, нито лук мирисал.

"Говореше се, че ще ни "джобят" на границата и аз реших моя нивалин и долари да не са в багажа ми - смееше приживе Йогата. - Другите си мислеха, че името "Левски" ще ги спаси - грънци. В Атина продадохме каквото остана и накупувахме дънки, които тогава в София се търгуваха бая скъпо. Но на влизане в София се оказа, че пак ще има проверка, та по целия път през Владая разхвърляхме дънки."

Авторът на тези редове (вляво) на гости при Жоро Соколов
Авторът на тези редове (вляво) на гости при Жоро Соколов
С Гунди и треньора Витлачил
С Гунди и треньора Витлачил
Соколето не съжаляваше за пари
Соколето не съжаляваше за пари
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене