Научно-образователен център в ЦЕРН ще показва ползите от науката

ЦЕРН Снимка: Ройтерс

ЦЕРН изгражда нов научно-образователен център, в който чрез изложби и образователни инициативи ще бъдат показвани научните открития и ползата от тях на хора от всички възрасти. Първата копка бе направена миналата година и се очаква през следващата година центърът Science Gateway да отвори врати на територията на ЦЕРН – Европейската агенция за ядрени изследвания край Женева, Швейцария.

„Много е важно учените да общуват с обществото”, каза директорката на ЦЕРН Фабиола Джаноти на пресконференция по повод десетата годишнина от откриването на Хигс бозона. Джаноти ръководи проекта ATLAS по времето, когато екипът й заедно с колегите им от други проекти на ЦЕРН доказват теорията за съществуването на елементарната частица.

„Откритието на Хигс бозона повиши изключително много вниманието на обществото към науката и към физиката на елементарните частици. Аз самата го усетих, изнасях лекции и усещах ентусиазма на хората. В някои случаи хората изпитваха интерес като към нещо наистина мистериозно, към тази частица, която стана известна и като „божествената” частица. През последните години полагаме доста усилия да установим връзка с обществото, защото това, което правим, не е за нас, а за хората. Всеки детайл, който добавяме към познанието, е в полза на човечеството. Затова е много важно да споделим с обществото ентусиазма от новите познания”, каза Джаноти. „Освен това ние сме научна институция с обществено финансиране и е коректно да информираме данъкоплатците как се изразходват парите им. ЦЕРН има много проекти, инициативи – обществени, образователни – за ученици, за учители. Строим нов център Science Gateway- три павилиона и два тунела, което ще е нашият водещ научно-образователен център за деца от петгодишна възраст нагоре до безкрайност, за да обясним какво правим тук, с каква наука се занимаваме, как науката може да бъде полезна на обществото и да помогне за решаването на най-острите проблеми и предизвикателства”, добави тя.

Новият образователен център Science Gateway ще даде възможност много повече ученици и граждани да посещават ЦЕРН, каза за БТА Летиция Диаманте, изследовател с докторантура по биохимия от университета на Кембридж, Великобритания и автор на детска книга за ЦЕРН. „Твоите приключения в ЦЕРН” („Your Adventures at CERN”) е книга за деца на всички възрасти. Тя предлага забавно и увлекателно пътешествие в най-голямата лаборатория в света за изследване на елементарни частици, като читателят може сам да избере как да я изследва – като турист, като откривател или като неизкушен от науката човек, който е пленен от магичното. Книгата е лабиринт, игра, пътешествие, по време на което всеки може да научи по нещо – и детето, и тийнейджърът, и родителят, който чете книгата на малчуган. Изданието е богато илюстрирано, а постоянен спътник на читателя е котаракът Шрьоди, който още в началото казва „Възрастните от вида човек са измислили много странни думи. Но аз мога да ви обясня всичко срещу малко котешка храна!”. Книгата не пести точни факти и данни, досущ като учебник или научен справочник, има речник, изобилства от карти и схеми, от страниците динозаври преследват читателя и той може да им се изплъзне или да ги укроти. Почти всичко в книгата е въпрос на избор, но информиран, има възможности за проба и грешка и за награда за успехи в познанието и достигането на определена цел - същинско пътешествие на изследовател.

Независимо от ролята, която читателят избере за себе си по пътеките на книгата, до последната корица той вече ще знае нещо ново и ще го запомни, защото му е разказано по лесен, увлекателен и запомнящ се начин.

„Прекарвах част от свободното си време като екскурзовод за туристи от всички възрасти и за студенти в ЦЕРН, обяснявах кои тайни на Вселената се опитват да разгадаят учените в ЦЕРН. Написах тази книга, за да им помогна да се гмурнат в ЦЕРН и да изследват тази научна страна на чудесата като приключение, като игра”, каза авторката в мейл до БТА. „Пък и писането за деца ме прави щастлива, пасва на личността ми и бе начин чрез творчеството да преживея най-мъчителните месеци на пандемията. Написах тази книга, мислейки за децата, но съм радостна, че и възрастните се забавляват и играят с нея”, добави Диаманте, предава БТА.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Пари Сен Жермен ще плати на Мбапе 55 милиона евро
Лусил Бол – царицата на комедията, която проправи път за жените в шоубизнеса
Ефикасен домашен сироп при кашлица
В България най-младата баба е на 28 години, а най-младата майка – на 11
Защо Виктория Бекъм и Меган Маркъл вече не си говорят

Напишете дума/думи за търсене