Две нови изложби в галерията на СБХ на "Шипка" 6

Картина на Николай Стайковски
СНИМКА: СБХ

Две нови изложби - на Николай Стайковски и на Иван Михайлов-Жани, ще бъдат открити тази седмица в галерията на Съюза на българските художници на "Шипка" 6.

"Ретроспекция на цивилизацията" е изложбата на Стайковски, която отваря врати на 12 юли от 18 ч. Графиките и живописнита платна на художника ще бъдат в зала 1В до 30 юли

Голяма част от творчеството му е своеобразна ретроспекция на цивилизацията, в чиято основа е миналото на древния български народ.

В по-ранните графики подходът на Стайковски е художествено-документален. Архитектурните средновековни и възрожденски пейзажи например са точни и правдиви, често показват обекта фронтално, а внушението е за монументалност и тържественост. Чувства се благотворното влияние на варшавската графична школа (Стайковски е завършил артистичното си образование във Варшава). Показани са също картини от наскоро започнатия цикъл „Стара София“.

Голяма група цветни линогравюри, съчетани с колография и други, ни връщат 7-8 хилядолетия към балканския неолит и халколит, към Дунавската цивилизация. Образите на артефактите са свободно прекомпозирани, без оглед на гравитация и произход, като художникът е съумял от сивите, обгорели или полуразрушени буци глина да извлече цвят и хармония, различни настроения и състояния, както и асоциации и философски обобщения (същото важи и за цикъла картини „Орфистази“).

В живописта Стайковски използва сложна темперно-маслена техника с релефна фактура, с металици, злато, сребро. В цикъла "Тракийска лоза" се доближава до митологията на траките.

Познанията си в палеографията художникът представя в цикъла си „Рунически послания“. Това е неосимволизъм, който възкресява древните практики на дедите ни, създавали символи предмети, които да им помагат. Някои картини носят и името на възложителя-собственик. Други представляват натюрморти с цветя, където дискретно присъстват символи, рунически знаци и глаголица.

Николай Стайковски е роден през 1956 в Плевен. Завършва Художествената гимназия в София, после следва в Академията за изящни изкуства във Варшава при професорите А. Руджински, Х. Хростовска и Е. Марковски. Образованието му е прекъснато от комунистическия режим в България за антисоциалистически убеждения.

През 1982-1983 г. учи живопис при проф. Светлин Русев, а през 1987-а завършва НХА в София (графика) при проф. Г. Симеонов. Участва в много национални и международни изложби. Над 50 са индивидуалните му вернисажи (графика, живопис, пластика, хепънинг) в България, Полша, Русия, Австрия, Словакия и др. Негови произведения се намират в НГ, СГХГ, ХГ „Илия Бешков“ – Плевен и др., както и в частни колекции у нас и в Европа.

Втората изложба - "Дървото, къщата и аз" на Иван Михайлов – Жани, се открива на 15 юли от 18 ч. Рисунките и живописта на художника, често определян като наивист, ще са изложени до 30 юли в зала 1С на "Шипка" 6.

Всяка негова картина е с изграден, разпознаваем стил. Вроденото му чувство за стилизация, цвят, композиция, ритъм превръщат и най-баналния сюжет в произведенията му в истинско преживяване, образът се запечатва като знак, достигайки символиката на абстрактното.

„Пролет, лято, есен, зима. Цветята, морето, великолепните дървета, небето и водата, слънчевата светлина… Обичам да рисувам и песента, и тишината на нощта. Мълчанието на моята луна, която ме пленява с бледото си или огнено сияние. Това е моят свят. Рисувам го така, както го виждам и чувствам. И му се радвам от цялото си сърце!“ Така художникът обяснява неподправения си възторг от идеалната красота.

Иван Михайлов – Жани е роден през 1960 г. в София. Завършва Техникума по керамика и стъкло, а след това майсторски клас при проф. Николай Майсторов в Първа частна академия „Жул Паскин“. Има над 22 самостоятелни изложби. Негови картини са притежание на частни колекции в България, Франция, Германия, Великобритания, Австрия, Тайван, САЩ, Канада.

Едно от произведенията на Иван Михайлов - Жани в изложбата
СНИМКА: СБХ
Едно от произведенията на Иван Михайлов - Жани в изложбата СНИМКА: СБХ
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Лусил Бол – царицата на комедията, която проправи път за жените в шоубизнеса
Пари Сен Жермен ще плати на Мбапе 55 милиона евро
Ефикасен домашен сироп при кашлица
В България най-младата баба е на 28 години, а най-младата майка – на 11
Защо Виктория Бекъм и Меган Маркъл вече не си говорят

Напишете дума/думи за търсене