Арх. Петър Петров: Държавата упорито отказва да пази недвижимото културно наследство

Арх. Петър Петров

Всеки месец си мисля да подам оставка в знак на несъгласие с това, което се случва. Моето присъствие е неефективно. Но се опитвам да свърша работата. Това каза директорът на Националния институт за недвижмо културно наследство арх. Петър Петров.

Едва 480 от 39 600 недвижими културни ценности в България са защитени от закона, а съдбата на останалите е неясна, обясни арх. Петров. 

Актуализиране на списъка с недвижимите културни ценности и преустройството на института са двете каузи на Петров.

Темата е изключително сериозна и засяга ценности, които са част от националното богатство. На базата на мониторинг и обходи установих, че годишно около 400 образци на националното културно наследство изчезват. Около 13 000 обекта по селата вече са обезобразени и унищожени. Този процес се ускорява, защото те се борят сами с времето, обясни архитектът. 

Според него причините за това са две. Първата е липсата на държавна стратегия, свързана с опазването на наследството и произтичащия от това объркан и труден, а на места невъзможен за прилагане закон за недвижимото културно наследство. Втората причина е, че през последните 25 години НИНКН е системно обезкървявана, смята Петров.

От няколко стотин души институтът в момента наброява 50 специалисти, а основните му функции са отнети.

Изводът според него е, че държавата отказва упорито да създаде условия за опазването на недвижимото културно наследство. Центровете на градовете са изключително апетитни за застрояване. Този закон в момента създава условия за влияние и корупционни практики.

За да се решат проблемите с културното наследство и в самия институт, арх. Петров е имал няколко разговора с новото правителство, разказа самият той. Става въпрос за 2-3 срещи в рамките на шест месеца, като той и представители на НИНКН са присъствали и на заседание на културната комисия в парламента, за да изложат проблемите си. Според него обаче те не са били разбрани.

Пет са предложенията на НИНКН за справяне с проблемите:

1. Законът за недвижимото културно наследство да е с приоритет пред останалите закони. Причината е, че някои сгради не могат да бъдат направени енергийно ефективни, нито да им се осигурят паркинги.

2. Да не се позволява при искане на външно лице една сграда да може да бъде напълно преустроена външно. Това обикновено се прави с алуминиева и пластмасова дограма, стириопор и тухла, каквито има на пазара, а не с оригиналните детайли, фасада и дограма.

3. Промяна на процедурата по даване на статут. В момента тя минава през НИНКН, след което се докладва на специализиран съвет към министъра на културата. Това може да работи в нормална обстановка, но когато предстои актуализацията на 39 000 обекта, няма как да се случи. Актуализацията трябва да се случи за три години, а това няма как да стане. Комисията заседава веднъж месечно, но би било невъзможно дори и заседанията да бяха всеки ден.

4. Актуализация на списъка с недвижимото културно наследство

5. НИНКН да мине на делегиран бюджет

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Пари Сен Жермен ще плати на Мбапе 55 милиона евро
Лусил Бол – царицата на комедията, която проправи път за жените в шоубизнеса
Ефикасен домашен сироп при кашлица
В България най-младата баба е на 28 години, а най-младата майка – на 11
Защо Виктория Бекъм и Меган Маркъл вече не си говорят

Напишете дума/думи за търсене