Българката Заря Врабчева е един от сценографите, проектирали цялата атмосфера на площада пред Бъкингамския дворец за 70-годишнината на трона на кралица Елизабет Втора на 2 юни. Това съобщават от БГ Войс.
Преди да достигне този успех Заря има други знаменателни проекти – на театралното турне на Мадона, на пътуващата изложба на легендарната група Pink Floyd, на шоуто с аватари на АББА.
Тя изминава дълъг път на сериозно обучение по архитектура, вътрешен дизайн и сценични изкуства, към което има силна страст още от дете. Черпи вдъхновение от културата на Италия, Япония и Англия.
За платинения юбилей на кралица Елизабет Втора започват да се готвят 9 месеца преди това, от септември 2021 г. Заря е на терен още от самото начало до деня на концерта. Двамата с колегата й Рик Липсън създават идеята за това как ще бъдат ситуирани сцените, концепцията на сценографията. След това изготвят целия дизайн до продукция, като работят с много различни студиа за светлините, прожекциите, за хореографиите и участията.
Първо скицират как виждат нещата, обменят идеите си с продуцентите и режисьорите на шоуто. После се изгражда по-точен дизайн и с компютърни програми се моделира цялата сценография, която впоследствие се изпраща на компании, които ще я построят. Дизайнът отнема около 7 месеца, за да се премине от креативната фаза към техническото изпълнение. „Не беше лесно – да реализираш една мечта и някой после да я построи“, споделя Заря.
С колегата й Рик Липсън започват с идеята на площада да има 70 колони, обединяващи всички 4 сцени около двореца и площада и символизиращи всяка година от царуването на Елизабет Втора. А също и нейната роля в обществото като личност, вдъхваща сила, стабилност и опора. Всяка колона излъчва светлина и създава едно светлинно шоу по-късно вечерта, с много по-различна визия от дневната.
„Главното в сценографията беше да създадем усещането за обединение, единство около площада, около двореца, и да поставим монумента на площада и двореца във фокуса на събитието“, казва Заря. Сценографията е от 4 сцени общо, като 3 от тях са пред оградата на самия дворец, и така го рамкират по средата, а вечерта се превръща в един огромен екран с прожекции. Участията са различни – от лондонските мюзикъли, през „Цар Лъв“, „Фантомът от операта“ до звездни поп изпълнители, оркестър от 80 музиканта и много танцови и музикални прояви.
Един от най-силните проекти на Заря е арената на АББА в Стратфорд, Източен Лондон, а един от най-вдъхновяващите последното турне на Мадона – „Madamе X“. То е театрално, концертите са в театри из цяла Европа и Америка. „Беше с много геометрични форми, с множество стълбища, тунели и отвори, които се трансформираха. Сценографията беше съставена от 5 главни елемента, които се въртяха, всеки един на 360 градуса, и създаваха много различна обстановка, среда около почти всяка песен на Мадона. Това отразяваше нейната вечно променяща се и себеоткриваща се личност“, разказва Заря, но запазва в тайна какво са си говорили със звездата на репетициите. С много емоции участва и в проекта за пътуващата изложба за живота и дискографията на Pink Floyd – „Their Mortal Remains“ („Техните тленни останки“). Била е в Лондон, Мадрид, Рим, Ел Ей.
Коментари (0)
Вашият коментар