Предаването "Иновативно" по Българската национална телевизия бе отличено с почетен сертификат за изключителни постижения от федералния министър на икономиката и опазването на околната среда на Германия. Д-р Роберт Хабек е сред политиците с най-висок рейтинг в страната в момента, а според водещи медии като Die Welt и Stern е определян като следващият канцлер на Германия.
Церемонията "Climate champions 2022" се проведе в Берлин и бе организирана за победителите в конкурса "Енергийни скаути 2021". Признание получиха компании и организации от цяла Европа, а предаването на БНТ се нареди с отличие до световни лидери в различни области.
Предаването "Иновативно" е единственото в българския ефир, посветено изцяло на отразяването на иновации. През трите сезона от излъчването си е отразило уникални български открития, които са световни иновации – серум за възстановяване на естествения цвят на белите коси, умен кошер с термална карта, цвете в епруветка, стикери, които показват годна ли е за консумация водата в пластмасовите бутилки и много други. Предаването спечели специална награда за популяризиране на иновации в сферата на енергетиката, възобновяемите източници и методи за пестене на електроенергия. То е първото телевизионно предаване отличено като енергиен скаут на "Climate champions 2022".
Наградата бе връчена на автора на предаването "Иновативно" Теодора Лапшова от зам.-директора на Европейската инициатива за климата в Германия Улрике Лейс.
Програмата "Енергийни скаути 2021" се организира у нас от Германо-българската индустриално-търговска камара. В основата ѝ е Асоциацията на германските индустриално-търговски камари и се провежда в 9 страни от Европейския съюз. Целта на програмата е чрез проекти и специални обучения да подкрепи организации и компании да бъдат по-енергоефективни и да намалят въглеродния си отпечатък. Проектите реализирани от участниците през 2021 г. ще спестят 45 000 тона CO2 - на година това се равнява на капацитета за поглъщане на въглеродни емисии от гора със 3.5 млн. букови дървета. Това ще се случи благодарение на спестената електроенергия от изпълнението на проектите през тази година, в размер на 24 400 МВтч.
България е една от първите държави, които се включват в проекта, у нас той се провежда за пета година. Първо място бе отредено за стартъпа Zero Wave, произвеждащ крекери от преработен малц от пивоварни, който обикновено е третиран като отпадък, а на сметището продължава да отделя вредни емисии под формата на метан. На трето място се класира проектът на 73-то СУ "Владислав Граматик" – гр. София, който ще пести над 1000 лева годишно от електрозахранване. Българските проекти впечатлиха организаторите и бяха определени като едни от най-интересните, диверсифицирани и добре презентирани.
Коментари (0)
Вашият коментар