Наскоро излъченият в Китай телевизионен сериал „Мечта за великолепие“ (A Dream of Splendor) показа всеобхватно начина на живот и естетиката през династия Сун, с което спечели огромен интерес сред зрителите. В него има и много сцени, изобразени в древни картини, а танците на актьорите демонстрират красотата на традиционната култура.
В наши дни в университетските кампуси често могат да се видят студентки, облечени в традиционни китайски дрехи. Почти всяко висше учебно заведение има клуб, който събира феновете на този стил облекло. Преди 7-8 години обаче анимациите заемаха важна част в живота на младите китайци, които тогава подражаваха в начина си на обличане на своите любими герои. С усилията на правителството за опазването на традиционната китайска култура все повече младежи постепенно започнаха да ѝ обръщат по-голямо внимание, културното им самочувствие се повиши и те с радост споделят своите гледни точки с другите.
В интернет пространството традиционната култура също придоби значителна популярност. Много известни личности, като танцьори и фотографи например, непрекъснато популяризират традиционната китайска култура в социалните мрежи по свои уникални начини. Тези влогъри публикуват клипчове с различни традиционни дрехи, а чрез танца изразяват красотата в известни класически картини. Появиха се и повече документални филми, които в детайли говорят за традиционен Китай.
Китайските студентите обичат да споделят на различните платформи свои снимки и видеоклипове, облечени в традиционни китайски дрехи. Освен това младите хора в Китай трупат увереност относно традиционната култура и се опитват да я съчетаят със съвременния начин на живот. През последните години продажбите на културни продукти от Забранения град и музея към него надхвърлиха 1 милиард юана. Затова иновациите в тази сфера създадоха огромен пазар. Например шнола за коса с плетени цветя в град Янджоу е вид нематериално културно наследство, което привлича вниманието на все повече млади хора. Те имат силно желание да се научат на съответните техники. Този занаят е бил популярен през династия Мин, но в наши дни младите го съживяват и интегрират в него нови идеи.
Постепенно голяма част от културното наследство на Китай се превръща в съкровище за младото поколение. Част от древните умения обаче днес са загубили мястото си в ежедневието, например хартиените чадъри, някои от бамбуковите и лакираните изделия.
Любовта на китайците към традиционната култура може да бъде открита и в много други области. Филмът за кантонската опера „История за Бялата змия“ например стана изключително популярен. Според данни на уебсайт за продажба на билети, повече от 70% от потребителите искат да го гледат, като сред тях зрителите между 20-24 години са над 40%. Те са и най-нетърпеливите да го видят.
Пробуждането на интереса на младото поколение към филмите за традиционната китайска музика е резултат и от непрекъснатите усилия на държавата и обществото за опазването на културното наследство.
Коментари (0)
Вашият коментар