Годишнината от безпрецедентното събитие в историята на световната музика - изпълнението на Седмата симфония на Дмитрий Шостакович в обсадения от нацистите Ленинград, се отбелязва с впечатляващ размах в града на Нева, съобщи ТАСС, цитирана от БТА.
На 9 август 1942 г., когато нашествениците се готвят за решително нападение, в Голямата зала на Филхармонията под ръководството на Карл Елиасберг гладуващите музиканти изпълняват симфония, на която композиторът дава второ име – "Ленинградска“.
Събитието влиза в историята като "денят на победата в разгара на войната". В сградата на Филхармонията е поставена паметна плоча, на която в този ден ще се състои церемония по поднасяне на цветя.
"През цялата тази година, започвайки от януари, отбелязваме 80-годишнината от блокадното изпълнение на Седмата симфония на Шостакович и апотеозът на това събитие ще бъдат концерти, изложби и акции на 9 август“, казва председателят на Комитета по култура на Санкт Петербург Фьодор Болтин.
Сред тях са историческият и музикален проект на Филхармонията на Дмитрий Шостакович „Партитура на паметта“, концертът „Ленинградска симфония на брега на Нева“ на остров Василевски с изпълнението на Всеруския младежки симфоничен оркестър под диригентството на Юрий Башмет и изложбата „Звуци на симфонията“ в Музея на отбраната и обсадата на Ленинград.
Филхармоничният проект "Memory Score", куриран от Юлия Кантор, доктор на историческите науки, ще се разгърне на този ден като композиция от три части, състояща се от научна конференция, мемориална изложба и ключово събитие - изпълнението на Седма симфония с участието на музиканти от двете филхармонии под диригентството на Николай Алексеев.
В паузите между четирите части на симфонията ще прозвучат стихове на Олга Берголц и Анна Ахматова, откъси от прозата на Алексей Толстой и Даниил Гранин. В концерта ще участват Константин Хабенски, Светлана Крючкова, Владимир Илин, Алексей Гусков, Евгений Ткачук, Вита Корниенко.
В самия музей ще бъде представена изложбата „Звуци на симфонията“ като документална и кино експозиция с фрагменти от филми за Седмата симфония, заснети през 1957 и 2021 г.
Седмата симфония на Дмитрий Шостакович, превърнала се в един от символите на смелостта и твърдостта на Ленинград и ленинградчани, е създадена от композитора през 1941 г. Първите три от четирите й части Шостакович създава в Ленинград, последната - в Куйбишев (сега Самара), където на 5 март 1942 г. творбата е представена пред публика. За най-известна обаче се смята ленинградската премиера на симфонията през август 1942 г. от оркестъра, дирижиран от Карл Елиасберг. Изпълнението на Седмата симфония се превръща в традиция в Ленинград. Произведението се изпълнява на паметни дати, свързани с блокадата на града - 8 септември и 27 януари, на годишнините от началото и вдигането на блокадата.
Коментари (0)
Вашият коментар