Над 100 хил. Марии празнуват имен ден

Малкият Иванчо е емблема на “24 часа” вече 30 години. Никъде другаде в печата няма такова нещо - всекидневна актуална карикатура с любим герой от вицовете. Но Иванчо си има вярна другарка - Марийка, която празнува имен ден днес.

15 август е християнският празник Успение Богородично - Голяма Богородица. Наречен е така, защото православната традиция винаги почита повече смъртта, а не раждането на светците. Най-много жени у нас се казват Мария. По данни на НСИ за миналата година 107 хил. носят това име.

Успение се нарича, защото смъртта на Богородица е била толкова спокойна, че повече приличала повече на сън, отколкото на смърт. Малка Богородица е рожденият ден на Мария през септември. Той не е толкова почитан празник.

Празнуват всички Марии и Марияни.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Ал Пачино на 85: приема да се снима във филм, ако усети връзка с героя
Иранският режисьор Асгар Фархади събира най-големите френски звезди в новия си филм
И на 92 г. Ицко Финци най-много обича публиката да се смее
Рапърът Боро Първи: Истинската любов не е като нов телефон – не я сменяш, а я поправяш

Напишете дума/думи за търсене