Семената в китайската космическа лаборатория вече са покълнали и се развиват нормално

Семената, които преди месец бяха изпратени в космоса с лабораторния модул „Уънтиен“, вече са покълнали. Арабидопсисът (Arabidopsis thaliana) вече има листа, а оризът е пораснал с около 30 см, заявиха вчера от Китайската академия на науките в интервю за Глобъл таймс.

Арабидопсисът е едногодишно растение със сравнително кратък жизнен цикъл. Учените са избрали именно него, защото носи характеристиките на много видове зеленчуци, например бок чой и маслодайната рапица, докато оризът е представител на зърнените култури, като пшеница и царевица, обясни Джън Хуейцюн, научен сътрудник в Центъра за високи постижения в областта на молекулярната наука за растенията към Китайската академия на науките, който ръководи и екипа в програмата.

Той добави, че отглежданите в космоса култури трябва да са с висок добив, качество и ефективност, както и ниска консумация на енергия. Експериментът има за цел да проследи пълния жизнен цикъл на растенията – от семена до семена, като тайконавтите ще събират проби, ще ги замразяват и съхраняват за анализ след връщането им на Земята. Ако експериментът бъде успешен, ще бъде първият по рода си в света. Той ще предостави ключова информация за околната среда и теоретични насоки за анализа на въздействието на микрогравитацията.

Лабораторният модул „Уънтиен“ бе изстрелян на 24 юли с ракетата носител „Чанджън - 5B Y3“.

 

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене