Телескопът „Джеймс Уеб" разкри повече за образуването на Слънчевата система

Снимка: Pixabay

В понеделник космическият телескоп „Джеймс Уеб“ показа газови клъстери и звезден прах в мъглявината Орион, предаде АФП. Центърът на наблюдавания обект е ярка звезда.

Мъглявината е на 1 350 светлинни години от Земята. Изглежда, че средата е подобна на тази, в която се е зародила нашата Слънчева система преди 4,5 милиарда години.

Международен екип от учени анализира публикуваните данни от телескопа, за да разбере повече за образуването на Слънчевата система.

Снимките на мъглявината Орион са част от приоритетните програми, по които учени от 18 държави работят с телескопа „Джеймс Уеб“. Сред тях са Националният изследователски център във Франция, университетът „Уестърн“ в Канада, Мичиганският университет.

„Ние сме смаяни от тези снимки на Орион. Новите изследвания ни позволяват да разберем по-добре как масивните звезди трансформират облаците газ и звездния прах, сред които са родени“, сподели канадският астрофизик Елс Питърс.

Мъглявините са прикрити от големи количества прах, което прави наблюдението им изключително трудно. Преди „Джеймс Уеб“ подобни опити се правеха с телескопи като „Хъбъл“.

Благодарение на висока инфрачервена разделителна способност, новият телескоп „Джеймс Уеб“ позволява да се види какво има под облаците прах. Учените се надяват това да спомогне да се разбере цикъла на раждане на една звезда.

Телескопът „Джеймс Уеб“ се смята за инженерен шедьовър. Цената му възлиза на 10 млрд. долара.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Защо химикалите в храните и козметиката са толкова опасни за децата
Транссексуална жена е нападната с меч и пребита в центъра на София
Защо двойките с деца се хранят по-нездравословно
Оригинали на Албрехт Дюрер в Търново
Микрофонът на Лейди Гага спря да работи по време на концерт (Видео)

Напишете дума/думи за търсене