Изложба в галерия "Академия" за 90-годишнината на Румен Скорчев

Акад. Румен Скорчев

Той е българският художник, първи направил пробив на "желязната завеса"

Юбилейна изложба "90 години от рождението на акад. Румен Скорчев" беше открита на 20 септември в Националната художествена академия (НХА).

В експозицията, подредена в галерия "Академия", има произведения на акад. Скорчев от всички жанрове, в които той твореше: графика, рисунки, илюстрации, живопис.

Включени са творби от цикъла "Закуска на тревата", илюстрации към "Рубайят" от Омар Хайям, "Приказки" на братя Грим, албум с авторска поезия и др.

Куратор на изложбата е Сузана Николова, автор на монографията "Визуалният език на Румен Скорчев". Изданието е осъществено по повод изложбата и с финансовата подкрепа на Националния дарителски фонд "13 века България", както и по програмата за научна и художественотворческа дейност на НХА за 2022 г.

Румен Скорчев е роден на 7 октомври 1932 г. в Търговище, но израства в с. Марийно, сега квартал на Димитровград, и Перник, където баща му Деньо Скорчев е финансов директор на мините. След завършване на гимназиалното си образование Румен е арестуван за тежко политическо провинение - нарисувал е карикатура на Сталин. Работи в мините до 1952 г. Приятел на баща му му казва да се "покрие" в София.

През 1957 г. се дипломира като инженер паркостроител, но заради голямата си любов към рисуването кандидатства и е приет в Художествената академия. През 1964 г. завършва по специалността "Илюстрация" в НХА при големите художници проф. Петър Чуховски и проф. Веселин Стайков. Специализирал е във Франция, Холандия и Италия.

През 1970 г. за графиката си "Надежда" Скорчев получава Златния медал на Второто международно биенале на графиката във Флоренция и творбата му по регламент влиза в една от най-престижните световни галерии - "Уфици". Този успех се смята за първи пробив на българското изобразително изкуство отвъд "желязната завеса" след 1945 г.

Негови картини представят България в музея "Албертина" - Виена, "Виктория и Алберт" - Лондон, Националната галерия във Вашингтон, "Дордрехт музеум" - Холандия и много други музеи и частни сбирки по света.

От началото на 70-те години той участва във всички общи художествени изложби у нас, както и в международните биеналета във Флоренция, Краков, Биела и др.

Стипендиант е на японската фондация Kokusai Koryu Kikin. Включен с творби в двутомното японско издание за 300 графици на ХХ век. Има над 40 международни и национални награди. Пет пъти са му присъждани големи български и международни награди за изобразително изкуство.

От 1977 г.  ръководи ателие в специалността "Илюстрация и художествено оформление на книгата" в НХА. От 2009 г. е академик.

Илюстрирал е над 200 книги по класически литературни произведения на Йордан Радичков, Пушкин, Яворов, Омар Хайям, Шарл Бодлер, Карел Чапек, Асен Разцветников и др.

В интервю през 2013 г. акад. Скорчев ми каза:

- Светът е в разруха. Купонът, който се вихри, е нещо като "пир по време на чума". Тъмна тъма. Живеем в епохата на малкия човек, време на политическия комедиант, на самоосъзнатото нищожество, което жадува за творческа слава, жадува с цялата си противна безплодност да се изравни с недостижимите, да им отмъсти за своята непълноценност.

И обявява цинизма си за изкуство.

Акад. Румен Скорчев почина 6 септември 2015 г. в София.

Петелът на Румен Скорчев, който превзе Флоренция през 1970 г.
Петелът на Румен Скорчев, който превзе Флоренция през 1970 г.
Корица на книгата на Радичков "Малки жабешки истории", илюстрирана от Румен Скорчев
Корица на книгата на Радичков "Малки жабешки истории", илюстрирана от Румен Скорчев
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене