След акция на “България днес” общината сложи надгробна плоча на писателката, чиито книги бяха забранени
Столичната община постави в понеделник паметна плоча на гроба на една от най-талантливите български писателки - Яна Язова. Отслужено бе и възпоменание от Негово Преосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп.
На 23 май, когато се навършиха 110 години от рождението на Люба Тодорова Ганчева - каквото е истинското ѝ име, Йорданка Фандъкова направи стъпка към съхраняване на спомена за талантливата жена, умряла при неизяснени обстоятелства в далечната 1974 г.
“Да върнем паметта и да я съхраним е наша кауза и моя лична задача като кмет на София. Виждаме, че когато паметта е загубена, се случват много тежки неща и това го забелязваме всеки ден. Дължим го на човека, който не се примири със системата, който загуби и беше наказан по най-жестокия начин - да не бъдат издавани творбите ѝ по комунистическото време, който отказа да стане идеолог на комунистическата партия със своите произведения.
Благодаря на инициаторите и на хората, които се обърнаха към нас, за да можем да възстановим тази памет. Разбрахме го през изданията на пресгрупата - “24 часа” и “България Днес”, благодаря на г-жа Венелина Гочева и на нейния екип, които направиха достояние тази история с липсата на паметен знак”, каза кметът на столицата Йорданка Фандъкова. Тя съобщи, че следващата инициатива ще е да се постави пейка с фигурата на Яна Язова до любимия ѝ Софийски университет.
И досега не е разкрито при какви обстоятелства през 1974 г. умира писателката, която е погребана в Централните софийски гробища. На гроба ѝ нямаше паметна плоча и това бе причината Столичната община заедно с изследователите на нейното творчество - Петър Величков и Атанас Димитров, да я постави.
Коментари (0)
Вашият коментар