“Голямата странна градина” излиза в луксозно издание с изящните илюстрации на Борис Стоилов
“О, колко е мъничка тази градина – сто крачки напред и сто крачки назад, сто крачки наляво и сто крачки надясно, сто крачки в едната страна и после сто крачки в другата. А светът не може да бъде толкова малък, защото в противен случай къде биха живели децата?”
Неда вътрешно в себе си реши, че на всяка цена утре ще излезе от нея и ще потърси Пътя.
Този откъс е от “Голямата странна градина” - книгата на Владимир Зарев, която той написва преди... 50 години.
“Тогава бях прекрасно млад, безнадеждно безотговорен, силен и сломяващо красив, бях издал вече две книги. Четях Достоевски и философия, която не разбирах, обичах да разсъждавам и да пиша за смъртта, защото подсъзнателно бях убеден, че тя никога няма да ме сполети”, разказва писателят.
И по това време се ражда първородната му дъщеря. “Кръстихме я Неда, защото името се състоеше от “не” и “да”, а точно такава, между “не” и “да” трябва да бъде всяка истинска жена. Улисан в това щастие, аз реших, че трябва да се отблагодаря на съдбата и написах приказката “за деца и възрастни”, посветена на Неда – “Голямата странна градина”, обяснява Зарев.
Преди няколко месеца, докато се рови в библиотеката, книжката случайно попада в ръцете му и сега издателска къща “Хермес” я печата отново. Във всяко дете живее и един възрастен човек, във всеки възрастен човек продължава да живее и едно дете. Ето защо “Голямата странна градина” е приказка и за деца, и за възрастни.
Илюстрациите в книгата са на художника Борис Стоилов. На 6 октомври (четвъртък) от 18,30 ч в галерия Arsenal of art в Пловдив (ул. “Магура” 4) ще бъде открита изложба с тях.
Владимир Зарев е роден през 1947 г. в София. От 1972 г. работи в елитното списание за българска и световна литература “Съвременник”, а от 1988 г. е негов главен редактор. Има 18 книги, единайсет от които са романи. Сред тях особено място заема епичната семейна сага “Битието”, “Изходът”, “Законът”. Носител е на националните литературни награди “Иван Вазов” и “Елин Пелин”, на държавната награда “Св. Паисий Хилендарски”, а през 2019 г. получи от президента орден “Стара планина първа степен” за изключително големите му заслуги в областта на културата и изкуството. От 2021 г. той е академик на БАН.
Коментари (0)
Вашият коментар