Бюджетът за култура се е удвоил през последните седем години. Това каза бившият заместник-министър на културата Юрий Вълковски, цитиран от БТА. Той разказа за седемте си месеца на позицията по време на публично събитие на ул. "Ген. Гурко" 21.
По думите му, данните за финансирането на културата от страна на държавата са от Министерство на финансите и обхващат периода от 2017 до 2022 г. "Бюджетът на Министерство на културата през 2017 г. е от порядъка на 157 143 900 лв. Това, което е интересно, е, че през 2022 г. – бюджетът, за който аз лично се борих и участвах в дискусии с Асен Василев, е със 100 милиона повече в сравнение с 2021 г. През всички години този бюджет расте. Ако погледнем, бюджетът за култура се е удвоил за седем години", разказа Вълковски.
Той даде пример с бюджетната програма за популяризиране на българската култура в чужбина. "В нея има различни елементи, разбира се. Един от ключовите са българските културни институти. Бюджетът на тази програма е бил около 3 млн лв. през 2017 г. През 2022 г. е 5,8 млн лв.", коментира той.
Относно субсидиите за творчески проекти в областта на литературното наследство бившият заместник-министър на културата каза, че от 2017 до 2021 г. са заделяни по 400 000 лв. През 2022 г. сумата достигнала до 1 400 000 лв.
"Не казвам тези неща, за да се хваля и за да казвам, че сме направили нещо, а за да поставим въпроса защо въпреки това имаше през цялото време едно усещане за застой", допълни Вълковски.
Един от проблемите, които той засегна, е администрацията. По думите му, повечето пари могат да създават проблеми и даде за пример национален фонд „Култура“, който разпределя повече средства през последните две години. "Моето усещане е, че администрацията е затлачена от страшно много бюрокрация. Администрацията на Министерство на културата изнемогва. Част от причината е, че се занимава с несмислени неща и от друга страна – защото е с много намален човешки капацитет. А истината е, че Министерство на културата има нужда от повече хора", каза още Вълковски.
Бившият заместник-министър на културата допълни, че според него културният сектор все още не е готов за изготвянето на стратегия за неговото развитие. Сред основните причини за това, по думите му, е липсата на базисни данни.
Коментари (0)
Вашият коментар