Хуманоидът Ай-Да дебютира в британския парламент, но заспа по време на речта си (Видео)

Роботът кръстосал очите си и заспал по средата на дебат за това дали изкуственият интелект застрашава творчеството

Британският хуманоид, чието име е Ай-Да, влезе в историята не само като първият робот говорил в Камарата на лордовете, но и като единствения "заспал" по време на заседание. 

Още в началото на пленарната сесия възникна конфузна ситуация, когато технически проблем кръстоса очите на бота и му придаде лик наподобяващ този на зомби. 

Създателят на Ай-Да, Ейдън Мелър, веднага й постави слънчеви очила, за да я рестартира. Това негово действие удиви членовете на Камарата на лордовете, а когато го попитаха защо, той отговори:

"Понякога когато рестартирам Ай-Да, тя прави поредица от доста интересни физиономии."

Преди краткия срив пред комисията, роботът говори за това дали творчеството е подложено на заплаха от изкуствения интелект и технологиите, предаде Daily Mail. 

На въпроса как създава изкуство, Ай-Да отговори:

"Чрез камерите в очите си, алгоритми и роботизираната си ръка, мога да рисувам върху платно, в резултат на което се получават визуално привлекателни изображения."

"Поезията ми се базира на неутрални мрежи. Това включва анализ на голям набор от текстове, за да се идентифицира общото съдържание и поетичните структури. След това съдържанието се използва за генериране на нови стихотворения", добави още роботът.

"Това, по което се различавам от хората е съзнанието. Аз нямам субективни преживявания, въпреки че мога да говоря за тях. Завися от компютърни програми и алгоритми. Но въпреки че не съм жива, аз мога да създавам изкуство", заяви Ай-Да.

Тя също така заяви, че ролята на технологиите в създаването на творчество ще продължи да расте, защото вече имат огромно влияние върху начина, по който създаваме изкуство. 

Първата реч на Ай-Да в Камарата на лордовете ще ни помогне да разберем как един изкуствен интелект вижда света и какво означава това за бъдещето на творчеството. 

Роботът Ай-Да твори на базата на алгоритмите, зададени ѝ от нейния създател Ейдън Мелър, и на базата на изчислителната способност на данните в мрежата. Ай-Да е кръстена на жената, допринесла много за технологичното развитие – Ада Лъвлейс.

Всъщност роботът, се осланя на камери в очните си ябълки и на алгоритми, създадени от учени от Оксфордския университет. А вдъхновение черпи от пърформанс на Йоко Оно. Другото, което отличава ръката на Ай-Да от ръката на човека-художник, е това, че при движение на четката нейната ръка издава специфичен звук.

Ай-Да рисува портрет за два часа, а за сравнение на Леонардо да Винчи са му били необходими 14 години, за да завърши шедьовъра си Мона Лиза.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Ед Шийрън се извини на мениджъра на Манчестър
Бързи канелени кифлички (без втасване)
Николета събра най-близките за сватбата с Ники, а през 2011 г. се омъжи за Валери с пищна церемония и 200 гости
Учени създадоха пластмаса, която се разгражда в солена вода
Ралица Паскалева сменя Димо Алексиев с нов водещ

Напишете дума/думи за търсене