Внучето на Гълъб Донев вече може да чете. Това сподели Габриела Донева в своя инстаграм профил. В публикацията си, тя разказва как е зародила интересът на мъника към книгите и споделя своя опит с други майки.
Ето и целият й пост:
Днес ще ви разкажа малко повече за и сесията на Роби с книжките. Тя започна около първия му рожден ден и продължава всеки ден неуморно.
Бих казала, че той вече ги разбира като част от ежедневието му и просто очаква да му бъде прочетена книжка в някакъв момент.
Самата аз обожавам книги. Първият ми бакалавър е по творческо писане и това не е случайно. За мен беше важно детето ми също да проявява интерес към тях, тъй като вярвам в силата на книгите.
Първо, важно е да бъдем практични. Първите любими книжки на Роби, бяха именно много кратките (с по 2-3 думи на страница). Освен това той обича да бъде въвлечен в четенето, така че книжките с капачета са голям хит. Научи се да ги отваря сам на 12 месеца.
Важни са също и кориците на книжките. Книжките с твърди корици и страници са по-достъпни за малките дечица. Знам, че те са обикновено и по-скъпи от тези с меки корици, но съм забелязала, че Роби имаше много по-голям афинитет да мачка, яде и къса книжките, които са с меки листчета.
Освен това дечицата са учат да прелистват до 18 месеца. Така че тънките странички могат да порежат пръстчетата им, да им се сторят сложни за прелистване в началото и да ги обезкуражат. След като натрупат опит с “четенето” вече съветвам да преминете и към книжки с меки корици.
Фактор при бебетата е яденето на книжките. Вече Роби не ги яде, но в началото опитваше. Когато виждах, че се е фокусирал върху конкретна книжка - прибирам само нея, докато не забрави. Не позволявам да се ядат. Бързо забрави този навик и сега не му хрумва почти никога, а книжките са винаги на разположение.
Останалите книжки на Роби са подредени на нисък рафт, който е достъпен за него през цялото време. От там той си избира и ми подава каквото иска да бъде прочетено.
Отделяме средно по 30минути на ден в четене, но не наведнъж и когато Роби иска. Понякога просто го завеждам пред рафта, или библиотеката и чакам да видя дали има интерес. Ако има - четем, ако няма - не четем.
Всяка седмица се опитвам да слагам по нещо ново в библиотеките му. Виждала съм бебешки книжки от 3лв до 40лв, така че смятам, че стига човек да има желание - има много достъпни варианти да научи детето си на търпението да обича книжки. За момента не съм проверявала библиотеките и какво предлагат те. Успех, мамчета!
Коментари (0)
Вашият коментар