Странната любов към соцколите - на филм и в изложба

Цветан Петков и Ана Кръстева в серията "Капсули на времето" към филма "Колите, с които нахлухме в капитализма"

Авторите Богданов и Мисирков, работят по идеята от 7 години

Как изглеждаха колите, с които нахлухме в капитализма? Показват го един филм и една изложба в Националната галерия, за които авторите Георги Богданов и Борис Мисирков работят от 7 години.

С филма “Колите, с които нахлухме в капитализма” бе закрит Международният фестивал за документално кино “София ДокуМентал”. Лентата е вдъхновена от реални истории и разказва за преживяванията на различни хора, сред които клисар на малко родопско селце, колекционер, собственикът на Ретро музея във Варна, разполагащ с огромна колекция от възстановени автомобили, рали състезател от Норвегия, който цял живот се състезава с шкода и е преживял руската инвазия в Чехословакия през 1968 година.

“Колите, с които нахлухме в капитализма” представя най-разнообразни герои, млади и възрастни хора от Русия, Германия, Норвегия, Чехия и България, които притежават една или сто социалистически коли. А общото между всички тях е именно любовта към соцвозилата.

Режисьори на филма са Георги Богданов и Борис Мисирков. С любопитство двамата изучават странната привързаност към тези коли, които човек може да поправи със собствените си ръце, както и носталгията по социализма.

Авторите Георги Богданов и Борис Мисирков
Авторите Георги Богданов и Борис Мисирков

От 10 години Мисирков и Богданов се занимават с размисли за наследството от социализма и какво ни е причинило то, какво ни е оставило, какво има смисъл да се запази от него и най-вече от какво да се отървем.

Предишният голям филм на режисьорите е за дворците на социализма, но сега са търсили по-човешка тема, която отново да е свързана със соцпериода. Този път обаче имат повече работа с конкретни герои и хора, както и с техните съдби. Така се ражда и идеята за “Колите, с които нахлухме в капитализма”.

Двамата започват да работят по филма заедно с продуцента Мартичка Божилова. Очаквано като при повечето по-големи продукции, отдаденото време за създаването на филма - от самата идея до премиерата му, се равнява на 6-7 години от живота им.

Световната премиера на филма е по време на фестивала за документално кино в Лайпциг “Док Лайпциг”. “Колите, с които нахлухме в капитализма” се приема повече от добре в Германия, тъй като на немския народ му е много близка темата за разделената държава и за бягството от социалистическия блок към западния.

Филмът е представен и на още няколко фестивала - в Копенхаген, Сеул и Талин, където присъства Мартичка Божилова, а премиерата минава много добре.

У нас хората имат особено любопитство към “Колите, с които нахлухме в капитализма”, защото не се случва често български филм да обхваща толкова много разнообразни държави и герои, обяснява Мисирков. Много е трудно посланието на филма да се формулира с едно изречение, допълва режисьорът. Грубо казано, то би било да помислим какви сме били, какви сме сега и какви искаме да станем.

За първи път толкова всеобхватна тема, засегната в сюжет на продукция, е развита и в голяма изложба. Тя включва фотографии, инсталации, обекти и видеа и до края на ноември се намира в Националната галерия/Двореца на площад “Княз Александър I”.

Освен в киносалоните “Колите, с които нахлухме в капитализма” може да се гледа и в самата галерия всеки ден от 14,00 и 16,00 ч.

Георги Богданов и Борис Мисирков са сред най-награждаваните оператори на нови български документални филми като “Георги и пеперудите” (2004), “Коридор №8” (2008) и др. Те са и автори на различни визуални кампании, видеоклипове, късометражни, пълнометражни и документални филми, сред които “Софийският Ладино клуб” (2015), “Дворците на народа” (2018) и “Най-сладкото” (2019).

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене