На 77 г. патриарх Неофит прощава до 70 пъти по 7

Негово Светейшество по време на литургия.

Предстоятелят на българската църква - трети поред в новата ни история, намира сила чрез вярата

Светейшият български патриарх Неофит навърши на 15 октомври 77 години. Но не в броя на лазарниците се крие неговото достойнство, а в примера за пастирското му служение. С благост, скромност и тиха мъдрост, които за неколцина отстрани често изглеждат като липса на характер, воля и твърдост. С любов и отдаденост на вярата, които на други може би се струват като нарочно бягство от злободневието на реалния живот. И с готовност да прости всичко от мерзко предателство до нефелен опит за интрига.

В Евангелието (Мат. 18: 21-22) се разказва как веднъж апостол Петър се приближил до Иисус Христос и го попитал колко пъти може да прости на брат си, когато сгреши срещу него. Дали седем пъти? А Господ му казал: Не седем, а седемдесет пъти по седем.

Дядо Неофит е прегърнал този Христов завет и чрез него

въпреки своята физическа немощ

сякаш владее над останалите чрез

великата сила на прошката

И именно чрез силна вяра той минава през всички изпитания.

В новата българска история той е третият поред, който седи на патриаршеския престол. Роден е на 15 октомври 1945 г. в София. Светското му име е Симеон Николов Димитров. През 1959 г. започва да учи в Софийската духовна семинария при гара Черепиш, а след това записва Духовната академия “Св. Климент Охридски”. Две години специализира църковно пеене в Московската духовна академия, после преподава източноцърковно пеене и става диригент на студентския хор в Духовната академия.

Когато е 30-годишен, е подстриган за монах в Троянския манастир с името Неофит от тогавашния игумен архимандрит Геласий, а патриарх Максим го ръкополага в йеродяконски чин още същата година. На 8 декември 1985 г. в “Св. Александър Невски” е хиротонисан в епископски сан с титлата “Левкийски” и е назначен за втори викарий на Софийския митрополит.

През годините Неофит е бил диригент на Софийския свещенически хор, старши преподавател по източноцърковно пеене и богослужебна практика в Духовната академия в София, както и протосингел на Софийската митрополия. Изкусният му певчески глас го прави популярен в църковните среди. Той е и първият български архиерей, издал компактдиск с песнопения. Според църковните хроникьори

любимата му песен е възхвалата на

Света Богородица “Достойно ест”

Дядо Неофит е бил и първият декан на възстановения след 1989 г. Богословски факултет при Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Този пост той заема до януари 1992 г. На 27 март 1994 г. е избран, а на 3 април същата година е и канонически утвърден за Доростолски и Червенски митрополит.

От 17 декември 2001 г. с решение на Петия църковно-народен събор Доростоло-Червенска епархия е разделена на Русенска и Доростолска епархия, а той се титулува Русенски митрополит и наместник на възстановения Доростолски митрополитски престол. 

Снимка пред катедралния храм “Св. Ал. Невски” след интронизацията на  24 февруари 2013 г.
Снимка пред катедралния храм “Св. Ал. Невски” след интронизацията на 24 февруари 2013 г.

Денят на патриаршеската му

интронизация - 24 февруари 2013 г.,

съвпадна с кулминацията на поредните антиправителствени протести в столицата, но след като си бе създал име и авторитет на диалогичен архиерей, това вещаеше спокойствие поне в църковния живот. 

Дядо Неофит с Вселенския патриарх Вартоломей
Дядо Неофит с Вселенския патриарх Вартоломей
Предстоятелят на Българската православна църква заедно  с главния мюфтия на мюсюлманите в България Мустафа Алиш Хаджи.
Предстоятелят на Българската православна църква заедно с главния мюфтия на мюсюлманите в България Мустафа Алиш Хаджи.

Новоизбраният български патриарх влезе в катедралния храм “Св. Александър Невски” през почетен шпалир от гвардейци и полицейски кордон. И още в първото си пасхално слово проповядва пред народа, че във време на злоба и растяща несигурност ни трябва любов към ближния, дух на търпение и прошка.

Така и до днес. Прощаващ седемдесет пъти по седем и сам молещ за опрощение. 

Патриархът оставя пожелание за “24 часа”, след като е осветил новата редакция на вестника.
Патриархът оставя пожелание за “24 часа”, след като е осветил новата редакция на вестника.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Ед Шийрън се извини на мениджъра на Манчестър
Бързи канелени кифлички (без втасване)
Николета събра най-близките за сватбата с Ники, а през 2011 г. се омъжи за Валери с пищна церемония и 200 гости
Учени създадоха пластмаса, която се разгражда в солена вода
Ралица Паскалева сменя Димо Алексиев с нов водещ

Напишете дума/думи за търсене