Търсенето на блокчейн технологии ще нараства, тъй като все повече компании въвеждат частни блокчейни (системи, които изискват разрешение за взаимодействие - бел. ред.), за да защитят и ускорят трансфера на чувствителни данни, пишат от БТА.
През 2021 г. стойността на глобалния пазар на блокчейн технологиите в индустрията е бил 3,8 милиарда долара, сочат данните на "Трансперънси маркет рисърч". Американската компания за анализи предвижда, че пазарът може да се увеличи с комбиниран годишен темп на растеж (CAGR) от 80,3 на сто през идните 10 години.
С други думи това означава, че световният пазар на блокчейн технологии в корпоративния свят може да достигне за 10 години таван от 1,30 трилиона долара.
Смята се, че Северна Америка и Европа вече държат значителна квота от глобалния пазар на блокчейн технологии в индустрията, следвани от Азиатско-тихоокеанския регион.
Според "Трансперънси маркет рисърч" сред компаниите, които са лидери на пазара на блокчейн технологии са "Хюлет пакард" (Hewlett Packard), "Оракъл" (Oracle), "Амазон уеб сървисиз" (Amazon Web Services), "Майкрософт" (Microsoft), "Хуавей" (Huawei), "Ърнст енд Янг" (Ernst and Young - EY) и други.
Предимства на блокчейн технологиите
Блокчейн технологията предлага редица предимства, които имат положително влияние върху растежа на пазара. На първо място внедряването на блокчейн технологии за различните отрасли преодолява традиционните бариери като диференцирането на продуктите и достъпа до канали за дистрибуция, което води до по-големи икономически ползи.
Понастоящем частните блокчейн платформи предлагат по-висока ефективност и функционират по-добре от публичните блокчейни (всеки може да види трансакциите в тях, няма изискване за разрешение - бел. ред.). Частният блокчейн предлага пълна конфиденциалност, висока ефективност, определен мащаб, стабилна архитектура, по-висока скорост на трансакциите. Освен това той позволява да се пестят ресурси и да се намаляват загубите.
Компании внедряват частни блокчейн технологии, за да защитят чувствителни данни и според "Трансперънси маркет рисърч" този фактор ще увеличи търсенето им в обозримо бъдеще.
Нарастващата тенденция към дигитална трансформация стимулира търсенето на блокчейн технология в индустрия 4.0 (днешната тенденция в развитието на автоматизацията и обмена на данни при технологиите на производство. Това включва кибер-физични системи, интернет на нещата и изчисления в облак - бел.ред), в автомобилостроенето, енергетиката, веригата за доставки. Все по-голямата употреба на облачни услуги при плащанията и трансакциите в цял свят е ключов фактор за използването на блокчейн технологията във финансовия сектор.
Страни като САЩ и Великобритания имат господстваща квота на глобалния пазар благодарение на наличието на стабилни банкови, осигурители и финансови сектори.
Внедряването на корпоративна блокчейн платформа гарантира достоверността на данните и предоставя безспорна защита за оптимизиране на вътрешните работни процеси.
Безспорен факт е, че някои от най-новите тенденции в блокчейн технологията като все по-голямата популярност на незаменимите токени (NFT) и развитието на метавселената ще дадат допълнителен тласък на пазара.
Процесът на легализация на криптовалутата също насърчава инвестициите в блокчейн технология. Това от своя страна окуражава участниците на пазара да положат усилия, за да подобрят собствените си услуги и да получат конкурентно предимство.
Налице е и все по-голямо приемане на блокчейн технологията в различни бизнес приложения като "умни" договори, дигитална идентичност, плащания, което стимулира пазара.
Освен това развитието на блокчейна в интернет на нещата добавя по-високо равнище на сигурност, за да предотврати злоупотреба с данни и да се защитят мрежите.
Кой инвестира в блокчейн технологии и как?
"Транспеърънси маркет рисърч" отбелязва , че компании като "Самсунг" (Samsung), "Алфабет" (Alphabet), "Морган Стенли" (Morgan Stanley) и "БлекРок" (BlackRock) освен в рискови капитали инвестират и в блокчейн стартъпи.
"Алфабет" например е инвестирала 1,5 милиарда долара в сектора на блокчейн технологиите между септември 2021 г. и юни 2022 г. в четири компании, сред които "Дaпър лабс" (Dapper Labs), "Файърблокс" (Fireblocks), "Волтидж" (Voltage) и "Диджитал кърънси груп" (Digital Currency Group). От своя страна "БлекРок", "Морган Стенли" и "Самсунг" са инвестирали около 1 милион долара между 2020 и 2022 г.
Блокчейн технологията е стимулирала и инвестициите на много компании за рисков капитал в стартъпи.
Според доклада на "Си Би инсайтс" (CB Insights) за състоянието на блокчейна глобалното финансиране с рисков капитал в блокчейн стартъпи е достигнало 25,2 милиарда долара през 2021 г. спрямо 3,1 милиарда долара през 2020 г., което е увеличение със 713 на сто.
Коментари (0)
Вашият коментар