Китайски учени наблюдаваха двойник на бързо радиоизбухване в Млечния път

Откритието е направено с помощта на телескопа за наблюдение на високоенергийни гравитационни вълни „GECAM“. Снимка:Радио Китай

Китайски учени наблюдаваха рентгеново излъчване, свързано с бързо радиоизбухване, и потвърдиха, че източникът му е магнетар в Млечния път, заявиха от Института по физика на високите енергии към Китайската академия на науките. , съобщава "Радио Китай".

„За втори път в човешката история се наблюдава високоенергиен аналог на бързо радиоизбухване. Това откритие предоставя ценна информация за по-задълбоченото проучване на този феномен“, каза за „Синхуа“ Сюн Шаолин, учен от Института.

За първи път такова рентгеново излъчване бе засечено от китайския телескоп „HXMT“ заедно с други космически телескопи през април 2020 г. „Оказва се, че източникът и на двете излъчвания е магнетарът SGR J1935+2154. Това е важна стъпка към разкриването на мистериите за произхода на бързите радиоизбухвания“, добави Сюн Шаолин.

Бързите радиоизбухвания са най-ярките известни до момента във Вселената. Наричат се бързи, защото са изключително кратки – само няколко милисекунди. Все още обаче няма приемливо обяснение за произхода им и за механизмите на излъчване.

Магнетарите са неутронни звезди с ултрасилни магнитни полета.

Телескопът „GECAM“ бе пуснат в експлоатация през декември 2020 г. и има за задача да търси електромагнитни двойници на гравитационни вълни, високоенергийни излъчвания от бързи радиоизбухвания, гама-лъчи и магнетарни изригвания.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене