Не всички все още се възползват от връщане на данъци след като са работили в чужбина

Източник: Pexels

Въпреки че възстановяването на данъци след работа в чужбина не е нещо ново в България, голяма част от завърналите се все още не са склонни да обмислят възстановяване на надвнесените данъци. Връщането на данък общ доход все още изглежда твърде непривлекателно за мнозина. Причината за това? От липса на знания и всевъзможни митове, до загубата на време и много усилия. Това обаче е само първично и често погрешно схващане. И така, нека да разберем как изглежда процедурата за възстановяване на данъци от чужбина.

Неоснователните страхове са най-големите пречки

Всяка година все повече хора отиват да работят в чужбина, както и се връщат след това отново всяка година. Някои пътуват до вече популярната сред мнозина Великобритания, за да печелят допълнително пари, други избират Норвегия, Германия и често Дания. Напоследък Холандия също се радва на голямо внимание от страна на сънародниците ни. Изгодните оферти за работа водят в тази страна както млади хора, току-що завършили училище за сезонна работа, така и възрастни хора, които са решени да работят по-дълго. Но и в двата случая се забравя, че когато се върнете у дома след работата в чужбина, имате право на връщане на данъци - подарък, който произтича от надплатените данъци. Въпреки това, значителна част от завърналите се от работа в чужбина все още не желаят не само да си върнат надвнесените данъци, но и да декларират доходите си.

Един от най-често срещаните страхове, свързани с възстановяването на данъци от чужбина, е рискът от загуба на пенсия, социално осигуряване или плащане на двойни данъци. Такива и подобни страхове обикновено са неоснователни, тъй като връщането на данъци от чужбина е напълно законен процес, потвърден от спогодби между страните. Например Конвенцията за избягване на двойното данъчно облагане. Ако се чудите дали страната, в която сте работили е подписала това споразумение с България, можете да проверите списъка с всички държави в споразумението по всяко време.

Възстановяване на данъци – какво трябва да знаете

Тези, които се връщат от работа в чужбина и все още не са декларират трудовите си доходи, не трябва да се чудят. Всеки, който е работил в чужбина, може да си възстанови надвнесените данъци, независимо колко време е прекарал там. Възстановената сума обаче зависи от прекараното време там. Можете също така и сами да изчислите предварителната сума - в интернет има много различни калкулатори. Средно българите връщат над 2000 евро годишно. Разбира се, тази сума може да варира значително в зависимост от получените доходи и платените данъци. Между другото, важен момент е давностният срок. Например, за да се възстановят данъци от Холандия, давностният срок обхваща последните 5 години. Така че, ако сте работили в Холандия по-дълго и все още не сте си върнали парите, част от тях вече принадлежат на холандците - вече не можете да ги възстановите. Винаги първо се възстановяват надплатените суми на тези жители, които подават декларации за доходите навреме. Следователно не трябва да се бавите, по-добре е да започнете процеса, без да чакате повече.

Източник: Pexels
Източник: Pexels

Най-важната и сложна задача е събирането и попълването на документите

Който поне веднъж се е опитал да декларира доходите си и да възстанови надвнесените данъци, знае, че процесът изисква усилия и търпение. И понякога е нужно повече, отколкото изглежда на пръв поглед. Най-трудните и изискващи търпение задачи са събирането на документи и правилното им попълване. Въпреки това, данъчните власти на всяка страна първо възстановяват надвнесените суми на тези, които подадат заявленията навреме и ги попълнят без неточности. Това е една от причините този процес често да се доверява на професионалисти. Връщането на данъци от чужбина изисква не само време, но и специфични познания. И така, нека да разгледаме конкретен пример за това какви документи ще са необходими, за да започне процесът на възстановяване на данъци от Холандия:

• Копие от лична карта или паспорт. Това са единствените официални документи, които доказват самоличност и гражданство.

• Jaaropgave формуляр или последни фишове за заплати от всички работодатели. Тези документи показват спечелените пари и платените данъци в Холандия. Това дава възможност да се изчисли каква сума трябва да бъде възстановена и потвърждава, че лицето е работило легално в страната.

• BSN / SoFi номер. Това е социалноосигурителен номер. Човек не се нуждае от документа, трябва само да знае номера, за да го впише в посочения образец на декларацията.

• Декларация за доходите. За да си възстановите надвнесените данъци от Холандия, е важно също да подадете декларация за доходите си в България.

Понякога е по-лесно да се съберат необходимите документи, отколкото да се попълнят правилно декларациите. Ето защо, докато някои предприемат този процес сами, други се обръщат към професионалисти, които поемат цялата отговорност за успешното възстановяване на данъци. Поемането по този път самостоятелно, може да ви обогати с нови знания и опит, но помощта на специалисти по връщане на данъци ще ви спести време и ще гарантира, че ще възстановите максималната сума пари, на която имате право. Така че, какъвто и път да изберете, възстановяването на данъци след работа в чужбина ще допълни портфейла ви с пари, които сте спечелили сами и ви се полагат.

  • Ключови думи:

Напишете дума/думи за търсене