България е със сериозни постижения в областта на космическите изследвания

Министърът на икономиката и индустрията Никола Стоянов

"България може да се похвали с редица успехи в много сфери на науката. Със сигурност обаче космическите изследвания заемат челна позиция в този списък и са сред тези причини, които в определени моменти са направили, така че светът да говори за България и българските учени“.

Това заяви служебният министърът на икономиката и индустрията Никола Стоянов по време на церемония "50 години България - космическа държава", организирана от Института за космически изследвания и технологии към Българската академия на науките, съобщиха от Министерството.

Събитието беше открито от президента Румен Радев, под чийто патронаж се провеждат честванията по случай годишнината.

Министър Стоянов поздрави всички, които са допринесли за развитието на космическите изследвания в България. "Зная, че през изминалите пет десетилетия е имало върхове и спадове. Исторически успехи, но и огромни трудности. Половин век по-късно обаче категорично можем да кажем едно: България е една от държавите със сериозни постижения в тази област", подчерта министър Никола Стоянов.

За период от 6 години 127 български компании са получили финансиране от Европейската космическа агенция (ЕКА), посочи министърът. От 2015 г. България има сключено споразумение с ЕКА. До края на 2021 г. в тръжни процедури на Агенцията са участвали 127 фирми и се изпълняват 39 проекта на стойност над 12 млн. лева. Проектите са свързани с наблюдение на Земята, космическа наука и технологии, телекомуникации и др., стана известно от изказването на икономическия министър.

В официалното откриване участие взеха директорът на Института за космически изследвания и технологии към БАН проф. д-р Георги Желев, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, командирът на Военновъздушните сили Димитър Петров, космонавтите Георги Иванов и Александър Александров, и др.

В средата на февруари тази година бе подписано ново разширено Споразумение за европейска кооперираща държава между България и Европейската космическа агенция (ЕКА) в Тулуза, Франция.

Споразумението е символ на нарасналия интерес и ангажираност на България да продължи сътрудничеството си с Европейската космическа агенция и да осигури условия за постигане на завишените си амбиции за развитие на космическата си индустрия и участие в инициативите на ЕКА, заяви тогава вече бившият министър на иновациите и растежа Даниел Лорер.

Документът предвижда изпълнение на план за Европейска кооперираща държава, чиято цел е да повиши готовността на българския космически сектор за пълноценно участие в програмите на ЕКА при бъдещо пълноправно членство на страната ни в агенцията.

Споразумението осигурява достъп до младежките програми на ЕКА за магистри и стипендианти, както и възможност за участие във взаимния обмен на експерти, научна и техническа информация, данни и стоки от взаимен интерес, в областта на космическата наука, технологиите и приложенията.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене