120-годишна сграда става новият културен център на Бургас

Пространството в сградата на ул. “Богориди” 21, която доскоро деляха музеят и библиотеката, ще бъде трансформирано за нуждите на археологическата експозиция. Ще има и изложбена зала.

Построена за девическа гимназия, сега държавата я предостави безвъзмездно на историческия музей, за да бъде разширена там археологическата експозиция

Историческият музей в Бургас вече ще стопанисва знаковата сграда на ул. “Богориди” 21, която доскоро си деляха археологическата експозиция на музея и градската библиотека.

Преди броени дни областната администрация финализира процеса за предоставяне правата за управление, с което една от най-красивите сгради в града - частна държавна собственост, вече е предоставена безвъзмездно в управление на музея.

Сградата, построена през 1894 г., е културна
ценност с местно значение,

известна е като старата девическа гимназия в Бургас, но от 60-70 години е общ дом на археологическата експозиция и градската библиотека.

“Тя е не само красива, но и е емблема на архитектурното майсторство. Като областен управител няма да допусна погубването на обекти с важно културно, духовно и архитектурно местно значение. Сградата ще бъде чудесна добавка към фонда на Регионалния исторически музей”, коментира областният управител Мария Нейкова. Тя не скри удовлетворението си, че точно на музея се предоставя възможността да ползва държавния имот, за да разшири дейността си.

Още повече че богатата археологическа експозиция отдавна има нужда от допълнително пространство, за да могат бургазлии и гости на морския град да видят повече от безценните археологически открития в региона.

Освен сградата историческият музей ще стопанисва и двора към нея. Веднага след приключване на процедурата по прехвърляне правата на управление започват да се търсят средства за цялостен ремонт на сградата, обави директорът на бургаския исторически музей Милен Николов.

Вторият етаж ще се преобрази и в него ще има зала за временни изложби и музейна библиотека. Ще се разшири и експозиционната площ на археологическия музей. Всичко това ще обособи новия културен център в Бургас.

Съгласно условията в договора не се допуска
промяна на функционалното предназначение

на сградата, уточниха от областната управа.
Целта на държавата е да съхрани и предоставя имотите си в партньорство с други организации, които извършват дейности с висок обществен принос, какъвто е Регионалният исторически музей.

По този начин се гарантира запазването на сградата и се предоставя възможност новият стопанин да кандидатства по програми и проекти за поддръжката и разширяването на дейностите си, защитавайки максимално обществения интерес, коментира Мария Нейкова.

Възстановяват Хатевата къща, в която е сниман “Опасен чар”, а имотната мафия за малко да заграби

Министерството на културата даде зелена светлина, още 7 са опасни постройки с историческа стойност

Дългогодишната сага с Хатевата къща в суперцентъра на Бургас е на път да бъде разрешена. За това съобщи кметът Димитър Николов, уточнявайки, че очаква собствениците на имота да внесат в общината одобрен от Министерството на културата проект и да започне възстановяването на тази знакова бургаска сграда.

В нея е снимана част от култовия филм “Опасен чар” и която имотната мафия за малко да заграби.

През годините сградата бе обект на разследване, тъй като имотът за милиони евро, собственост на бургаския актьор Милко Хатев – вече покойник, бе придобит с измама от тартора на имотната мафия в региона Здравко Донев-Капона.

Срещу него и хората му обаче започна разследване за серия имотни измами, а през 2017 г. Донев издъхна в затвора, покосен от инфаркт.

Възрастният актьор Хатев, който бе инвалид, почина от притеснение след дълга съдебна битка, опитвайки да спаси имота си. Доста време не се знаеше има ли той някакви наследници, тъй като не беше семеен.

В крайна сметка се оказа, че имотът се наследява от двама далечни роднини на Хатев, които живеели във вътрешността на страната. След смъртта му къщата-паметник на културата, се превърна в сборище на клошари, а преди 4 г. бе подпалено таванското помещение.  

През годините Хатевата къща в центъра на Бургас се руши и привлича бездомни.
През годините Хатевата къща в центъра на Бургас се руши и привлича бездомни.

След този инцидент общината издаде предписания сградата да се обезопаси. През 2018 г. собствениците опитаха да я продадат, но не успяха.

Къщата е построена през 1902 г. за индустриалеца Никола Хатев по проект на италианския архитект Рикардо Тоскани. Сградата е с барокова украса и кубе над входната врата.

Междувременно проверка на общината установи, че от общо 223 сгради, които са културни ценности в Бургас, 140 са в добро техническо състояние - реставрирани и с добър общ вид. 7 сгради обаче са в опасно състояние, с компрометирани фасади и конструкции.

40 са с изкъртени мазилки и повредени покривни конструкции, а 36 са в задоволително състояние, като имат само частични наранявания по фасадите. Работата по тях трябва да продължи, а собствениците им могат да разчитат на пълно административно съдействие от наша страна, коментира кметът Николов.

“Писмата, които преди време изпратихме до собствениците на стари къщи с предписания да предприемат действия по ремонт на фасадите, дават резултат.

Вече стартираха отделни процедури и реални ремонтни дейности по укрепване и визуална промяна на сградите. Още няколко собственици на стари къщи също са предприели действия по подобряване на фасадите, както и за тяхното обезопасяване, за което им благодаря”, коментира Димитър Николов.

Той напомни, че сградите, за които собствениците не са изпълнили предписанията на общината, ще бъдат ремонтирани с общински средства, но те ще бъдат поискани от собствениците по съдебен път.

От общината отчетоха резултатите от вече предприетите действия. Стартирана е процедура за жилищно-търговска сграда на пл. “Гаров” 18, на ул. “Иларион Макариополски” 2, ул. “Богориди” 54. Даден е срок за доброволно изпълнение до 15 ноември за 3 сгради на “Александровска”.

За една от тях след изтичане на срока трябва да се предприемат принудителни действия, защото е опасна, коментират от общинската администрация.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Учени създадоха пластмаса, която се разгражда в солена вода
Ралица Паскалева сменя Димо Алексиев с нов водещ
Най-силна е онази любов, която може да проявява слабости
Тим Робинс за Netflix: Ако това е бъдещето на киното, имаме проблем
Анджела и Анджело от "Рики е повери" пристигат ден преди концерта си

Напишете дума/думи за търсене