Жан Лопес и Оливие Виевиорка са редактори на изданието, което развенчава 23 легенди за най-катастрофалния период на XX век
Втората световна война става все по-позната благодарение на неуморните изследвания на историците, но все още съществуват много погрешни схващания, придобили статут на “канон” и оформящи коренно различен портрет на най-мащабния и жесток конфликт в историята.
В приносното издание “Големите митове на Втората световна война” Жан Лопес и Оливие Виевиорка (познати у нас с друг знаков сборник: “Големите грешки на Втората световна война”) се заемат именно с развенчането на 23 мита от най-катастрофалния период на миналия век.
Слаба ли е била наистина италианската армия? Подкрепяли ли са всички британци политиката на Чърчил?
Можеха ли наистина секретните германските оръжия да променят развръзката на войната и Пърл Харбър ли е вододелът на хода на конфликта? Какво е истинското значение на Ялтенската конференция и взетите там решения?
Отговорите на всички тези въпроси – често съвсем неочаквани – опонират на повтаряните десетилетия наред пропагандни послания. Послания, които безсъмнено все още влияят на света толкова десетилетия след пълния разгром на силите на Оста.
Такъв например е образът на “пустинната лисица” Ромел или митът за нацистката икономика, съчетаваща мощ и ефективност, измислена от германската пропаганда до голяма степен.
Жан Лопес и Оливие Виевиорка събират екип от изтъкнати изследователи, които правят методичен и точен преглед на всяка една от разгледаните 23 теми. На притегателната и омайна сила на митовете и спекулациите противопоставят факти и доказателства, издържали проверката на времето.
На достъпен и разбираем език, без да изпадат в детайлни описания, те полагат усилияда изчистят историята от измислици и подвеждащи схващания и да посочат източниците, от които читателят сам може да се убеди в думите им.
Без да се стреми да бъде изчерпателно, изданието “Големите митове на Втората световна война” осветява детайлите и оголва фактите за читателите и бъдещите поколения, от които единствено зависи грешките на миналото да не бъдат повтаряни. Книгата излиза с логото на “Сиела”.
Коментари (0)
Вашият коментар