Учени доказаха, че неандерталците са използвали ръцете си по различен начин

Неандерталците са говорили почти като съвременните хора СНИМКА: Архив

Учени доказаха, че неандерталците са използвали ръцете си по различен начин. 

Пръстите на хората от каменната ера, които са изчезнали преди около 40 000 години, са били много по-едри от нашите. Нещо повече: палецът на неандерталеца би стърчал от ръката му под много по-широк ъгъл.

„Ако трябваше да се ръкувате с неандерталец, ще забележите тази разлика“, каза Амелин Бардо, постдокторант в Училището по антропология и консервация на Университета в Кент в Обединеното кралство, по имейл, цитирана от CNN, „Ще има объркване къде да поставите палеца, а за битка с палец мисля, че ще спечелите по отношение на скорост и движение!“

Неандерталците са използвали ръцете си по различен начин
от съвременните хора, според проучването, публикувано в списание Scientific Reports. Нашите архаични роднини, каза водещият автор на изследването Бардо, са били по-уверени при захвата, който използваме, когато държим инструменти с дръжки като чук. Вероятно са се затруднявали повече от Homo sapiens при хващането на предмети за по-фини действия, пише БГВойс. 

Други проучвания вече са определили как формите на костите на палеца варират при неандерталците и съвременните хора, както и при други изкопаеми човешки роднини. Повечето предишни изследвания обаче са разглеждали само костите изолирано.

Изследователите са използвали 3D картографиране, за да анализират ставите между костите, отговорни за движението на палеца (наричани “трапециометакарпалния комплекс”) от останките на пет неандерталски индивида. След това учените сравнили резултатите с измервания, направени от останките на пет ранни Homo sapiens и 50 наши напълно пораснали съвременници.

„Движението и натоварването на палеца е възможно само от тези кости, както и от връзките и мускулите, които работят заедно, така че те трябва да бъдат изучавани заедно“, каза Бардо.

По думите й въпреки че по-месестите им ръце може би предполагат липса на сръчност, неандерталците определено са можели да използват прецизен захват – както бихме държали молив.

“Ставата в основата на палеца на неандерталските вкаменелости е по-плоска, с по-малка контактна повърхност между костите, което е по-подходящо за удължен палец, разположен отстрани на ръката”, обясни тя,

„Тази поза на палеца предполага редовното използване на мощни “стискащи” захвати.”

За разлика от това, човешките палци имат ставни повърхности, които обикновено са по-големи и по-извити, “което е предимство при хващане на предмети между възглавничките на пръста и палеца – прецизен захват”, каза тя.

Неандерталците са правили специализирани инструменти, рисували са в пещери, нанизвали са раковини, които да носят като бижута, и са правили прежди – но те може да са намирали прецизните хватки за „по-предизвикателни“ от нас, каза експертът.

Мощният захват на стискане би помогнал на неандерталците при употреба на копия по време на лов, както и при използване на каменни стъргала или ножове за обработка на дърво или животински кожи. Може обаче да е било по-трудно за Homo neanderthalensis да използва силни прецизни хватки, като например използването на люспи камък между възглавничките на пръста и палеца, за да нареже месо, каза Бардо.

Въпреки това, тя отбеляза, че има големи различия сред съвременните хора, когато става дума за сръчност – и това може да се отнася и за неандерталците.

Те са бродели по Земята за период от около 350 000 години,
преди да изчезнат, живеейки в днешна Европа и части от Азия. Смята се, че те са се припокривали със съвременните хора географски за период от повече от 30 000 години, след като хората са мигрирали от Африка.

“Тяхната анатомия на ръцете и археологическият запис показват много ясно, че неандерталците са били много интелигентни, усъвършенствани потребители на инструменти и са използвали много от същите инструменти, които са правили съвременните съвременни хора“, каза Бардо.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене