Няма две мнения по въпроса. Интернетът улеснява живота ни, но заедно с това ни отнема много неща, сред които и сантиментални такива. Днес ще си говорим за някои вече стари навици, които може и да поглъщат малко повече време, отколкото ни се иска, но пък винаги са били забавен начин за прекарване на времето ни с близки хора или с нас самите.
Днес ще ви припомним някои от тях, а, ако след прочитането на тази статия ви налегне носталгията, извадете старите албуми и си спомнете за хубавите неща от преди ерата на интернет.
Картите
Използването на физическа карта може би не е точно навик, но пък до скоро беше нещо, което почти всеки човек можеше да прави без усилие. Днес хартиените карти все още могат да бъдат намерени по бензиностанции и супермаркети, но все по-малко хора посягат към тях.
Толкова по-лесно е да посегнеш към смартфона, да отвориш GPS приложението и да оставиш роботизирания глас да те води към мястото, накъдето си се насочил.
Разчитането и използването на физическа карта може и да отнема повече време и усилия, но пък със сигурност е полезно умение.
Енциклопедиите
Книжните енциклопедии все още не са изчезнали, но пък може би наближаваме този етап от развитието на цивилизацията. Съществуването на „Уикипедия“ и „Британика“ дават все по-малко поводи за това хората да прибягват към търсенето на знание офлайн.
В онлайн пространството можем да достигнем до толкова огромен масив от информация, и то безплатно, че нуждата от ходене до библиотеката или книжарницата става все по-рядка, а притежаването на енциклопедии свързваме просто със заемането на допълнително място у дома.
Вестниците
Навикът да излезеш сутрин за работа и да минеш през кварталната будка и да си купиш вестник отдавна е отживелица. Или поне за повечето хора. Той е по-скоро заменен от скролването през някоя социална мрежа, където медиите вече имат активно присъствие. Фийдът – вестникът на 21-и век.
Телевизията
И телевизията не е това, което беше, макар и в нея все още да има повече живот, отколкото във вестниците. С всички новости и при тази услуга обаче старите навици, като това да чакаме любимото ни шоу да започне в определен час и да гледаме заедно с цялото семейство, са вече в историята.
С възможностите за гледане на запис и гледане на онлайн телевизия начинът, по който консумираме медийно съдържание, тотално се промени.
Писането на ръка
Кога за последно написахте нещо на ръка? Може би, ако сте още ученик или студент, това няма да е било чак толкова отдавна, но за останалите може би е. Вече свикнахме всичко написано, независимо дали писмо, декларация, пожелание, презентация или доклад да бъде на дигитален носител.
Не боли обаче понякога да си припомним какво е да се пише на ръка, пише Huffpost, цитиран от "Вести".
Коментари (0)
Вашият коментар