Вчера в 15:37ч. пекинско време третата по големина съставна част на китайската космическа станция – експерименталният модул „Мънтиен“, бе изстрелян успешно и навлезе в определената орбита 8 минути по-късно. С това китайската космическа станция вече е съставена от 3 модула и окончателно формира своята Т-образна форма, съобщи Радио Китай.
Строителството на космическата станция е важен крайъгълен камък за китайската аерокосмическа индустрия. За 30 години - от 1992г., когато официално стартира проектът за пилотирани космически полети в страната, до днес, когато завършва изграждането на орбиталната космическа станция през 2022г. - Китай измина нелесен път и вече притежава свой дом в Космоса. През тези 30 години китайските специалисти усвоиха редица ключови технологии и умения като пилотирано излитане в космоса и връщане на Земята, излизане в открития космос и подготовка за посрещане на модулите на космическата станция. Всичко това постави надеждната основа за изграждане на станцията.
Особено през последните 10 години китайската аерокосмическа промишленост се развива с изключително бързи темпове. За този период бяха извършени 274 изстрелвания и страната вече се нарежда сред водещите държави в сферата.
Пробивът на космическата индустрия олицетворява научно-технологичното развитие на Китай. Постигнатите големи успехи в проучванията на Космоса, дълбоките морета, земните недра, суперкомпютрите, сателитната навигация, новите енергийни източници, производството на големи самолети и други области превърнаха Китай в страна от иновационен тип.
Особено внимание трябва да се даде на факта, че Китай е подписал споразумения за сътрудничество с Франция, Германия, Италия, Русия, Пакистан, отдела за „Външно космическо пространство“ на ООН и Европейската космическа агенция въз основа на мирното използване, равноправието, взаимната изгода и общото развитие, в резултат на което са проведени проекти в различни форми и са постигнати плодотворни резултати, припомня Радио Китай.
Коментари (0)
Вашият коментар