Срещата със сензационната авторка на исторически романи е на 6 декември
Наричана “пазител на загубените истории” и истински феномен в литературата, Рута Сепетис (“Сол при солта”, “Фонтани на мълчанието”, “Пепел в снега”, “Трябва да те предам”) отдавна е спечелила милиони читатели по света със своя фин преразказ на някои от най-тъмните моменти от човешката история на езика на литературата.
Този декември първата американска писателка, произнасяла речи пред НАТО и Европейския парламент, ще се срещне със своите читатели в София по покана на издателство “Сиела” съвместно със Софийския международен литературен фестивал.
Гостуването на бестселъровата авторка от литовски произход ще е на 6 декември 2022 г. от 18,30 ч в Мраморното фоайе на НДК. Модератор на събитието ще бъде журналистката Ива Дойчинова.
В центъра на всяка от книгите на Сепетис са реални исторически събития, разказани през гледните точки на нейните млади герои. За приноса си към образованието и съхраняването на паметта писателката е наградена със специален орден от президента на Литва.
Още първият ѝ роман - “Пепел в снега”, получава международно признание. Той разказва базирана на преживяванията на собствената ѝ фамилия история за ужасите, с които балтийските народи се сблъскват по време на Втората световна война при управлението на Сталин.
Втората ѝ книга “Сол при солта” за потъването на немския лайнер “Вилхелм Густлоф” през 1945 г. става носител на медал “Карнеги” - една от най-престижните британски награди за детска и юношеска литература. В. “Ню Йорк таймс” го определя като “най-забележителната книга за 2016 г.”.
“Трябва да те предам” - най-новата ѝ книга, която “Сиела” издаде на български през май 2022 г., се превърна в моментален бестселър №1 на “Ню Йорк таймс” и едно от най-продаваните заглавия на Пролетния панаир на книгата у нас. В историята за края на кървавия режим на Чаушеску в Румъния през 1989 г. българските читатели ще разпознаят частица от нашето минало.
С болезнените исторически теми, които избира за свои сюжети, Рута Сепетис превръща “скритото в историята минало в част от колективното ни съзнание”.
Коментари (0)
Вашият коментар