В Стара Загора играят операта "Фауст" с кукли за първи път в България

В изложбата "Моята кукла - моят приказен свят" ще участват над 100 кукли. 
Снимка: Ваньо Стоилов

С нейната премиера тази вечер започва 52-ото издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство

С премиера на операта "Фауст" от Шарл Гуно тази вечер, 17 ноември 2022 г., в Стара Загора се открива 52-ото издание на Фестивал на оперното и балетно изкуство. Той е сред най-дългогодишните артистични форуми в България. Неговото начало е поставено през 1967 г. под името Декемврийски музикални дни, след това е продължавал с периоди на прекъсване. В годините на неговата сцена са излизали певци като Николай Гяуров, Райна Кабаиванска, Анна-Томова Синтова, Никола Гюзелев, Камен Чанев, Стефка Минева, Христина Ангелакова, Александрина Милчева и Веселина Кацарова, дирижирали са майстори като Асен Найденов, Димитър Манолов, Борис Хинчев, Росица Баталова, Емил Табаков.

Но една негова традиция е жива и до днес - фестивалът винаги започва с премиера на операта-домакин. Тази година изборът на режисьора на постановката и директор на Старозагорската опера Огнян Драганов е върху "Фауст". Вече се знае, че това ще бъде един необичаен спектакъл с участието и на... 15 кукли, за която тепърва ще се говори. Операта от Стара Загора първа у нас посегна към куклите и след успешното участие на две огромни кукли в постановка на "Турандот", сега залогът, но и рискът, са много по-големи. Още повече, че на сцената ще се изявят близо 170 артисти - оперни изпълнители, кукловоди, балет, деца.

Критиците вече казват, че куклите са се превърнали в любим сценичен израз на режисьора Драганов. Той ги погледнал за първи път с други очи през 2008 г. в Барселона, когато там вижда музей на куклите и техен карнавал. По-късно, опитал да постави "Фауст" с кукли в столицата на Колумбия Богота, но по различни причини идята останала неизпълнена. Сега, с подкрепата и на Кукления театър в Стара Загора, оригиналният замисъл ще се случи.

Преди време подобна опера с кукли играли в Кралската опера в Лондон, но не точно "Фауст".

Сигурно е случайност, но сам Гьоте, авторът на романа за д-р Фауст, се запознава с тази история благодарение на пътуваща трупа, която я представила пред него с помощта на кукли. Това разказва д-р Ема Жунич, която се грижи да архива на операта в Стара Загора.

Директорът на Старозагорската опера Огнян Драганов и д-р Емилия Жунич, която отговаря за архива на операта, подготвят изложбата "Моята кукла - моят приказен свят".  
Снимка: Ваньо Стоилов
Директорът на Старозагорската опера Огнян Драганов и д-р Емилия Жунич, която отговаря за архива на операта, подготвят изложбата "Моята кукла - моят приказен свят". Снимка: Ваньо Стоилов

Конкретно за новата премиера в работилницата на Кукления театър бяха изработени 4 кукли - марионетки и други 4 трикови кукли, които са двулицеви - от едната страна зрителят вижда ангел, а от другата дявол. Допълват ги 6 маски и един огромен Мефистофел с разгърната площ 10 на 7 метра по проект на проф. Васил Рокоманов и Силва Бъчварова, преподаватели в НХА, който е най-впечатляващ.

Размерите на огромната кукла на Мефистофел за операта "Фауст" наистина впечатляват.
Снимка: Старозагорска опера
Размерите на огромната кукла на Мефистофел за операта "Фауст" наистина впечатляват. Снимка: Старозагорска опера

Отделно по проект на сценографа Денис Иванов в шивашкото ателие на операта за "Фауст" бяха ушити 40 мъжки костюми, 58 - дамски, 22 костюма за основните солисти, 6 детски костюма, 22 - за балерините и балетистите, 10 - за момчетата и момичетата от прабългарската школа "Бага Тур", които съща участват в спектакъла. В ателие в столицата са изработени и 115 шапки, защото хорът се преоблича три пъти и има три вида шапки - първо като студенти, второ - като църковни служители и накрая - като съдии.

Във "Фауст" се изявяват и 6 джуджета - деца, възпитаници на Детско-юношеската школа към Старозагорската опера. Техните герои са заимствани от немската митология, затова главите и дрехите им са на възрастни, а телата - на деца.

"Това е скъпа постановка, и аз си я разреших, защото имам подкрепата на директора на Старозагорския куклен театър Дарин Петков", казва режисьорът Огнян Драганов. "Нашата постановка е модерен прочит на класиката, направен през XXI век", допълва го сценографът и художник на костюмите Денис Иванов. В нея се тълкуват вечни теми като изкушението, суетата и личният избор. Посланието на спектакъла е, че в живота си всеки човек трябва сам да открива основни морални и житейски ценности, заради деформациите, които му поднася стихията на живота.

На 17 ноември в антракта на премиерата във фоайето на операта ще бъде открита и изложбата "Моята кукла - моят приказен свят". Експозицията, която вече е подредена, е събрала над 100 кукли от цял свят. Експонати за тази изложба са предоставили над 30 старозагорски фамилии, а библиотеките в града и музеят "Литературна Стара Загора" участват с редки издания на "Фауст". Къща-музей "Гео Милев" дори е представила издание, чийто илюстрации са направени лично от Гео Милев - един от основателите на българския експресионизъм.

В афиша на тазгодишното издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство са включени още две оперни постановки - на 28 ноември Държавна опера - Варна гостува с "Дама Пика" на Чайковски - едно от най-значимите заглавия в оперната литература, което обаче се играе сравнително рядко в България. Режисьор е Вера Немирова. А на финала на фестивала - 2 декември, Софийската опера и балет ще представи най-новото българско заглавие в репертоара си - "Чичовци". Постановката с режикьор акад. Пламен Карталов е посветена на 100-годишнината от рождението на композитора и музикален педагог Лазар Николов.

Варненската опера идва на фестивала в Стара Загора с постановката си на "Дама Пика" от Чайковски, режисьор Вера Немирова.
Снимка: Архив
Варненската опера идва на фестивала в Стара Загора с постановката си на "Дама Пика" от Чайковски, режисьор Вера Немирова. Снимка: Архив

Богатият афиш на фестивала се допълва от гала-концерт на 27 ноември на участници в майсторски клас на Калуди Калудов и от концерт на Ансамбъл "Софийски солисти" - на 21 ноември, както и гостуване на струнен квартет и сопраното Беса Лугичи от Косово. Под диригентството на Георги Патриков ансамбъл "Софийски солисти" ще представи произведения, които са белязали негови постижения през 60-те му години творчески път. Централно място в програмата заема вокалния цикъл "Илюминации" от Бритън, вдъхновени от едноименната творба на Артюр Рембо, изпълнен от сопраното Симона Кодева.

За 19 ноември е предвиден авторският спектакъл на пианиста Светозар Иванов "Мистерията на тишината", който съдържа колекция от мултимедийни и танцови миниатюри, вдъхновени от музиката и стиховете на различни композитори и поети. На 23 ноември почитателите на камерната вокална музика ще се срещнат с изкуството на ансамбъла SUONOS ALBANICUS /"Гласовете на Албания"/. Талантливите изпълнители са възпитаници на Университета по изкуствата в Тирана.

Датите 25 и 26 ноември са посветени на класическия балет с най-представителните заглавия от репертоара на Държавна опера - Стара Загора - "Лешникотрошачката" и "Лебедово езеро". За първи път в най-новата история на операта-домакин те ще бъдат представени в пълния си блясък - в съпровод на оркестър, под диригентството на Ивайло Кринчев. Това са спектаклите, с които балетът заминава на двумесечно турне в Нидерландия и Германия в началото на декември.

Балет "Арабеск" от столицата участва на 29 ноември с най-новия си премиерен спектакъл "Триптих" на хореографите Аршак Галумян, Ангелина Гаврилова и Филип Миланов. Преди това публиката ще се срещне на 20 ноември с още един авторски танцов спектакъл - "Осем", на младата Александра Драгова, която е сред отличените таланти на Фондация "Димитър Бербатов". В него се изследва идеята за времето като илюзия на ума, а финалът е решен в стила на индийска мантра.

По интересен начин ще бъдат отбелязани 80 години от поставянето на танцовата драма "Нестинарка" от Марин Големинов - на 30 ноември в регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се съберат всички балерини, които досега са били в образите на Демна и Струна. Сред тях е и Силвия Томова, която днес ръководи балета на Старозагорската опера. Ще бъдат показани и уникални кадри от Златния фонд на БНТ.

Интерес предизвиква и ретроспективната изложба "50 години Софийски музикални седмици", която с фотоси проследява историята на първия столичен фестивал. Тя е създадена от къща-музей "Панчо Владигеров" и Международен фестивал "Софийски музикални седмици" и ще бъде открита на 21 ноември.

Цените на билетите за отделните постановки са между 20 и 40 лева. За улеснение на зрителите организаторите предлагат и възможност за закупуване на карти: Интеграл - 200 лева, Балет - 90 лева, Опера и концерти - 120 лева.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене