Стефан Драгостинов създаде клавирен концерт за пианистката Милена Моллова

Проф. Стефан Драгостинов на пианото и проф. Милена Моллова, докато работят заедно върху клавирния концерт
СНИМКА: ВАСИЛКА БАЛЕВСКА

Новото произведение на известния композитор ще има световна премиера в зала “България”

Много трудна клавирна творба, с многобройни виртуозни клавирни каскади и огромно физическо натоварване на изпълнителя. Същевременно мащабният четиричастен концерт е изпъстрен с изумително красиви звукови пространства, родеещи се с извечната Балканска фолклорна традиция.

С тези думи знаменитата пианистка Милена Моллова описва Концерт №2 за пиано и оркестър от Стефан Драгостинов, който всъщност е създаден от известния композитор именно за нея. Затова и тя е поканена да е солист на световната премиера на клавирния концерт, която ще се състои на 16 декември от 19 ч в зала “България”.

Най-новото произведение на известния композитор ще бъде изпълнено от Софийската филхармония с гост-диригент маестро Симеон Пиронков. В концертната програма са включени още Симфония № 46 от Йозеф Хайдн и “Пет пиеси за оркестър” от Антон Веберн.

Проф. Милена Моллова не за първи път работи като

изпълнител в творчески тандем с композитора

През 1997 г. Красимир Кюркчийски ѝ посвещава току-що написания Концерт №2 за пиано и оркестър, чиято световна премиера се осъществява в нейно изпълнение.

Четвърт столетие по-късно, след двугодишно съвместно творческо сътрудничество, композиторът Стефан Драгостинов създава специално за нея Втория си клавирен концерт. По този повод тя обяснява: Следва изрично да упомена, че през изминалите две десетилетия съм имала удоволствието нееднократно да бъда първи интерпретатор на негови творби: “Тангра-Соната” (2021 г.), “Пет миниатюри за пиано” (2019 г.), FUGUE-INTEGRAL за две пиана (2004 г.), като с последното произведение заедно с дъщеря ми, пианистката Милена Лазарова, сме обшарили световните сцени – от Европа до Голямата концертна зала на Пекинската консерватория.

Вторият концерт за пиано от Стефан Драгостинов отстои на 40 години от създаването на Първия клавирен концерт (Polytempi 4), за който през 1980 г.

на Драгостинов е присъдена Първа награда

на международния конкурс по композиция “Карлхайнц Щокхаузен”. Премиерното изпълнение на този концерт е през юни 1981 г. със симфоничния оркестър на Миланското радио, солист – Антонио Бакели.

Драгостинов е автор на 6 симфонии, сред които е и прочутата “Симфония за мира”, създадена през 1984 г. по поръчка на Rotary International като символ на единение на народите от цял свят за мир и разбирателство. Композиторът пише също така в областта на балетния жанр, камерната и вокалната музика. Автор е на стотици песни за камерния хор “Драгостин Фолк Национал”, сформиран от него през 1994 г.

От 2004 г. до днес проф. Драгостинов е преподавател в Нов български университет – Департамент “Музика”, където основава съвременна школа по композиция, а неговите талантливи възпитаници през годините печелят десетки международни награди на авторитетни европейски конкурси.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене