Планирана космическа разходка на руски космонавти беше отменена от американската космическа агенция НАСА, след като бе забелязано изтичане на вещество от кораб, скачен с Международната космическа станция (МКС), предадоха осведомителните агенции, цитирани от БТА.
НАСА съобщи, че руските космонавти Сергей Прокопиев и Дмитрий Петелин не са в опасност, нито пък останалите астронавти на космическата станция.
Двамата са облекли скафандри и са разхерметизирали въздушен шлюз в подготовка за седемчасова космическа разходка, когато изтичането е забелязано във видео на живо.
Наземни екипи регистрираха "значително изтичане на неизвестно вещество" от космическия кораб "Союз МС-22", скачен към модула "Рассвет" на МКС, съобщи НАСА.
Екипът в Москва преценява естеството на течността и потенциалните въздействия върху целостта на космическия кораб "Союз", който изведе Прокопиев, Петелин и астронавта на НАСА Франк Рубио в космоса през септември.
Течът се вижда във видеото на живо като струя от подобни на снежинки частици, бликаща от задната част на капсулата "Союз МС-22". Според коментар на НАСА става въпрос за изтичане на охлаждаща течност от капсулата.
Командирът на руския екипаж Сергей Прокопиев и бордовият инженер Димитри Петелин трябваше да излязат на космическа разходка, за да преместят радиатор от един модул към друг на руския сегмент на МКС.
Впоследствие двамата космонавти за възстановили налягането в шлюза, съблекли са скафандрите си и са се върнали безопасно в станцията.
Космическата разходка, планирана за сряда, вече беше отложена веднъж в края на ноември поради дефект в охлаждащите помпи в скафандрите на космонавтите, казаха от НАСА.
Разходката трябваше да бъде 12-ата за тази година и 257-ата в историята на 22-годишната МКС. Излизанията в открития космос се налагат поради работа по сглобяване, поддръжка и модернизация на техническото оборудване.
От НАСА уточняват, че е твърде рано да се разбере какви последствия може да има от изтичането за целостта на Союз МС-22 и дали това би създадало трудности за връщането на екипажа на Земята в края на мисията им.
Пет други космически кораба са скачени към космическата станция в момента – две капсули на „СпейсЕкс“ („Крю Дракон“ и „Карго Дракон“), товарният кораб „Нортръп Грумън Сигнъс“ и два руски кораба за снабдяване – „Прогрес 81“ и „Прогрес 82“.
МКС, която е с дължина около 90 метра и кръжи в орбита на 400 километра над Земята, има на борда си постоянно екипаж от 2000 г. насам. Станцията се управлява от САЩ и Русия в партньорство с Канада, Япония и 11 европейски страни.
На орбиталната станция в момента работи седемчленен екипаж - космонавтите на Роскосмос Сергей Прокопиев, Дмитрий Петелин и Анна Кикина, астронавтите на НАСА Никол Ман, Джош Касада, Франк Рубио и астронавтът на Японската агенция за изследване на космическото пространство (ДЖАКСА) Коичи Ваката.
Коментари (0)
Вашият коментар