Докога над страната ни бащина ще живее тази страшна простащина
Тази епиграма изрича сатирикът Радой Ралин през 1965 г. в ЦК на БКП, след като е опитал да създаде Сатиричен театър “Стършел”, но властта го забранила. 66 години по-късно тази епиграма си припяваха и зрителите, дошли на документалния спектакъл по повод 100-годишнината от рождението на Радой Ралин в "Топлоцентрала".
С много песни, спомени и стихове синът на сатирика - Кин Стоянов, дипломатът и радиожурналист Кирил Калев, актрисата Лили Шишкова и пианистът Михаил Шишков представиха живота и творчеството на Радой Ралин в спектакъла "Една красива грешка". Спектакълът бе отганизиран от Столична община и в. “24 часа” с издател Венелина Гочева. А името му е избрано, защото в паспорта на сатирика като рождена дата пише 22 април 1923 г., но в акта му за раждане, пазен в Държавна агенция “Архиви”, е посочено, че е роден на 23 април 1922 г. "Ние решихме че всички събития за неговата стогодишнина, много подкрепа, решихме да мине под мотото "Една красива грешка", защото стремежът към свободата ражда красиви грешки, тиранията никога не греши, винаги е смазваща", разказа Кин Стоянов.
Синът му разказа, че Радой Ралин е "човек, който искаше да допринесе за това, че живее в общество, където всеки да покаже това, което може. Общество, което да позволи на всеки индивид да даде своето. Затова неговата най-голяма тревога и грижа винаги е била към неосъществените хора".
В спектакъла звучаха и аудиозаписи с гласа на писателя, който цитира стихотворенията „Бодли“, „Капричио“, „Интермецо“, „Градски липи“, „Дочакан разрив“, „Една подробност за свободата“. А Кирил Калев изпълни песните „Градът“, „Една красива грешка“, „Една девойка ме попита“, „Веселина“, „Вечерен тромпет“ и др.
Кирил Калев разказа и как е возил с трабанта си Радой Ралин, а по време на дългите им пътувания са си разказвали за музиката, любовта и живота.
Според Кин Стоянов баща му е станал най-известен със сборника с народни епиграми "Люти чушки". Според него най-красивите му грешки са неговите любови. "При Радой Ралин колкото по-несподелена беше една любов, толкова повече пишеше, кратките разочарования ставаха обект на 1-2 стихотворения, а дългите на много повече", каза Кин Стоянов.
Музикалната част от спектакъла завърши с песен от последния авторски албум на Кирил Калев, която се казва “Вечерен тромпет”. Автор на стиховете е поетът Борис Христов, които посветил на Ралин, давайки съгласието си Калев да напише песен по тях.
Накрая на спектакъла Кин Стоянов представи и инициативата си за поставяне на паметна плоча на хърватската писателка Весна Парун, която превеждала на хърватски книги на български автори и била близка приятелка на Радой Ралин.
Коментари (0)
Вашият коментар