Към 2030 г. Китай планира да започне търсене на обитаеми планети извън Слънчевата система

Първият полет на пилотирана ракета-носител от следващо поколение е планиран около 2027 г., изследване на обитаеми планети извън Слънчевата система - около 2030 г.

Китай представи нови амбициозни планове за изследване на дълбокия Космос, Луната и разработката на ракети-носители от следващо поколение.

Те включват първия полет на пилотирана ракета-носител от следващо поколение, планиран около 2027 г., изследване на обитаеми планети извън Слънчевата система около 2030 г. и изграждане на основната структура на станция на Луната до 2028 г., съобщи Радио Китай.

У Йеншън, президент на Китайската корпорация за аерокосмическа наука и технологии (CASC), разкри, че Китай планира да изстреля сонда в дълбокия космос около 2025 г., за да изследва близките до Земята астероиди и комети от главния пояс и да реализира мисия до Марс за извличане на проби през следващите 10 до 15 години.

Китай също планира да проведе междупланетни изследвания на Юпитер и Уран, както и на Слънчевата система и нейните граници, каза У Йешън. До 2030 г. ще бъде изпълнена мисия, наречена „търсене на гласове“, за да се изследва дали има планети извън Слънчевата система, подходящи за човешко обитаване.

Според CASC, Китай също разработва пилотирана ракета-носител от следващо поколение, която да отговори на дългосрочната нужда от мисии до Луната. Това ще бъде с три и половина степени, дължина 90 метра и диаметър 5 метра и ще тежи около 2187 тона при изстрелване. Ракетата ще може да изпраща полезни товари от 25 тона директно в лунната трансферна орбита или полезни товари от 70 тона в близка до Земята орбита и се очаква да извърши първи полет до 2027 г.

В процес на разработка е и нов модел свръхтежка ракета-носител – „Чанджън-9“. Тя ще бъде тристепенна мега ракета с диаметър 10 метра и дължина 110 метра, способна да изпраща полезни товари от 150 тона в околоземна орбита, 50 тона в лунна трансферна орбита и 35 тона към ракетата за трансфер на Марс. Първият полет на превозното средство „Чанджън-9“ може да се очаква около 2030 г.

Около 2026 г. се планира сондата „Чан'ъ-7“ да извърши проучвания на околната среда и ресурсите на Южния полюс на Луната, а около 2028 г. към нея ще се присъедини и „Чан'ъ-8“, за да формира основна структура а бъдещата Международна лунна изследователска станция. Китай също изгражда „лунен интернет“, интегриращ предаване на данни, навигация и функции за дистанционно наблюдение.

Страната също така има планове за космически совалки за многократна употреба, които ще се движат между Земята и Космоса с ниски разходи и висока надеждност. По думите на У Йешън ще трябва да бъдат като самолети, които работят редовно. В подкрепа на този план ще бъде създадена система за космическа инфраструктура, така че совалките да могат да реализират подмяна, поддръжка и надстройки на оборудване в орбита.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Адел се сбогува с феновете си след последния си концерт в Лас Вегас
Как да изчистим бюрото от негативната енергия
Черната Златка стана преподавател по маркетинг
Емир Кустурица получи подарък от Путин и орден от руския патриарх
7 непознати, но важни факта за ноктите

Напишете дума/думи за търсене