2023 г.: големите започват битка за метавселената - търси се кой ще смени туитър и тикток

Младите все повече бягат от фейсбук, туитър и инстаграм. Една от алтернативите е апликацията “БиРиъл”.

Все повече потребителите ще търсят приложения, които са отговорни и не пилеят енергия

В началото на всяка нова година се правят най-различни прогнози. Когато са футболни или политически, почти всички грешат, но след това обясняват, че са познали. Когато става дума за технологии обаче, има малко по-голям шанс нещата да се сбъднат. Повечето анализатори обръщат внимание на киберсигурността, която ще се доразвива, и промените в социалните мрежи.

Киберсигурност

Това е задължителна прогноза всяка година. Фирмите стават все по-технологични, но същевременно не влагат в онлайн сигурността си. За сметка на това са способни да заловят някого дори ако се осмели да задигне само едно кламерче. Именно от такава компания миналата година у нас бяха източени 6 млн. лева. Схемата била проста - след като заразили компютъра на един от служителите, измамниците следели комуникацията и при момент на разплащане подменили само банковата сметка.

В световен мащаб глобалните щети от киберпрестъпност за 2022 година са изчислени от “Статиста” на 8,44 трилиона долара. От компанията прогнозират сумата да нарасне до 23,84 трилиона долара до 2027 г. За да стигнат до числото от списанието “Сайбър крайм”, са взели предвид множество фактори. Сред тях влизат повреждане и унищожаване на данни, откраднати пари, загуба на производителност, кражба на интелектуална собственост, източване на лични и финансови данни, присвояване, измама, прекъсване на нормалния ход на бизнеса след атака, криминалистично разследване, възстановяване и изтриване на хакнати данни и системи и увреждане на репутацията.

Затова от компанията “Гартнър” смятат, че през 2023 година разходите за киберсигурност ще нарастнат до 118 милиарда долара. Това ще представлява увеличение с 11% спрямо м.г. С парите се купуват не само по-добри антивирусни програми, но и ще бъде инвестирано в обучение на служители, защото се смята, че те са най-слабата брънка във веригата.

Интернет на нещата

Технологията, известна и като IoT (от Internet of things - англ. ез.), е едно от нещата, за което винаги се говори в прогнозите на различни специалисти.

Днес мнозина ползваме смартфони, таблети, лаптопи. Имаме смарттелевизори, а доста носят смартчасовници вместо класически. Според различни прогнози в следващите 7 години хората по света ще разчитаме на до 20 IoT джаджи. Става дума освен за вече навлезлите технологии, и за свързани с интернет прахосмукачки роботи, перални, хладилници. Има дори прогнози, че повечето хора ще следим така колко ток потребяваме, а и медицински уреди ще разчитат на IoT.

Проблемът с подобни джаджи обаче е тяхната сигурност. Почти за всяка голяма хакерска DDoS атака - множество заявки, които блокират даден сайт, се оказва, че е ползвана мрежа, в която влизат именно такива устойства. Отделна тема е, че мнозина внимават много повече какво натискат на големия екран на компютъра, отколкото на малкия дисплей на смартджаджата си.

Затова и се очаква през тази година Европейският съюз да въведе специално законодателство. То ще кара компаниите да имат по-строги правила за това как събират данни, къде могат да се съхраняват и други, пише Бернард Мар, британски хайтек инфлуенсър. И посочива, че се очаква на много места по света правителствата да затегнат хватката и да въведат регулации. Така например в Азия 2023 година е кулминацията на 3-годишния план на китайското правителство. Целта е да се определят политики, които да позволят разрастването на IoT. Властта там, както и на много други места по света, вижда огромен потенциал в IoT, но смята, че трябва да се избегнат евентуални проблеми с поверителността.

Нови социални мрежи

След като Илон Мъск купи туитър, социалната мрежа е в хаос, смятат от “Ню Йорк таймс”. Заради многото напуснали я, през декември м.г. милиардерът попита последователите си в платформата дали трябва да се оттегли като лидер на компанията. Мнозинството, грубо около 10 млн. потребители, гласуваха положително. Тогава Мъск отвърна, че би се оттеглил едва когато намери “някой достатъчно глупав, че да поеме работата”.

Тикток също не е в цветущо състояние, след като китайската компания зад приложението - “БайтДейнс”, заяви, че вътрешно разследване е установило притеснителни неща. Така например се оказало, че служители неправомерно са придобили данни на американски граждани, сред тях на двама журналисти. Разкритието допълнително ще окаже натиск над администрацията на президента Джо Байдън да обмисли и предприеме по-сурови мерки срещу апликацията.

Без значение какво ще се случи с двете социални мрежи, вече е ясно, че се очертава голяма промяна и на този пазар. Много чуждестранни журналисти, специалисти по технологии и инфлуенсъри вече са се преместили в мастодон. Това е социална мрежа, която е доста подобна на туитър. Проблемът ѝ е, че сървърите често не издържат на трафика.

А доста от по-младите мигрират в приложения като “БиРиъл”. То е създадено през 2020 година. В “БиРиъл” потребителите имат прозорец от 2 минути, в който могат да качат снимки от предната и задната камера на телефона си. Целта е да са реални. Прозорецът пада по едно и също време в целия свят, никога не се знае кога ще настъпи той. Снимки могат да се качват и след него, но тогава пише колко точно е било забавянето. Създателите на апликацията предупреждават, че тя може да е пристрастяваща, но няма да направи човек известен. Така например не се показва броят на последователите.

Засега в България обаче няма подобни тенденции. Фейсбук остава предпочитаната социална мрежа от повечето потребители. Тези около 30 г. са в инстаграм, защото искат да избягат от постоянното заливане с политика. Това, от своя страна, отблъсна по-младите в тикток. Туитър също е ползван, но в много по-малка степен. Геймърите пък харесват туич. Почитателите на по-дълги видеа са в ютюб, а там алтернатива не се вижда.

Повече сигурност в приложенията за запознанства

Всяка година в тиндър добавят различни функции, свързани със сигурността на приложението. В момента в апликацията има секция за съгласието преди секс, какво да се прави при пътуване с нова половинка и какво не, както и анкета, която да ви покаже дали всичко е точно с комуникацията в приложението. Разбира се, човек винаги може да докладва агресивен потребител.

Конкурентът му бъмбъл пък е възникнал именно като контрапункт на тиндър, свързан с безопасността. Създателката на апликацията Уитни Хърд е работила там, но напуска, след като е жертва на сексуален тормоз. Затова в нейното приложение само жените могат да пишат първи след съвпадение.

В апликацията в момента има най-различни съвети - от такива за прегаряне на работа, през отчаяние заради коронавируса и дори липсата на съвпадения. Налични са и различни тестове, които да помогнат за психическото здраве на потребителите.

Заради различните сексуални ориентации и определянето на социална роля, която не съответства на биологичната, се очаква през 2023 г. да се добавят още стъпки за безопасност и ограничаване езика на омразата.

По-устойчиви технологии

През 2023 г. ще има голямо преминаване към по-устойчиви технологии, пишат от “Форбс”. Причината - малцина се замислят откъде идват всичките компоненти, с които са сглобени любимите ни джаджи. Прогнозите са все повече хора да обърнат внимание на произхода на силициевите чипове например.

Услуги като “Нетфликс” и “Спотифай” пък ползват мащабни центрове за данни. Това води до огромна консумация на електричество. Затова се смята, че все повече потребители ще искат да се абонират само за услуги и да ползват продукти, които са енергийно ефективни.

Новият айфон

Всяка година от “Епъл” пускат нов айфон. Прогнозите са, че ако спазят традицията си, апаратът ще излезе през септември. Очаква се за пръв път зарядното да е стандартното за всички други мобилни телефони - USB-C, вместо класическото за “Епъл”, популярно като лайтнинг. Това ще доведе и до по-бърз трансфер на данни, но само за моделите Pro, смятат различни експерти. Те ще са и с 8 гигабайта RAM вместо досегашните 6. Други предположения твърдят, че ще има по-добри перископни лещи, които ще позволяват да има зуум до 5 или дори 10 пъти. Сегашните модели стигат само 3-кратно увеличение.

Различни спекулации има и за камерите. Потребители се шегуват, че задните пак ще са 3, но в нова конфигурация. Говори се и че вече моделите няма да се казват Pro, a Ultra. Засега не е ясно дали ще има промяна в името. Смята се, че дисплеите ще останат същите - 6,1 инча и 6,7 за Max моделите. Друга спекулация е за солидни бутони за звук и включване. Вместо да са меки, те ще са подобни на хоумбутона на айфон 7.

Развитие на метавселената

Американският технологичен гигант “Мета” - компанията зад фейсбук, ще продължи да инвестира в своето подразделение, посветено на метавселената. Разходите за 2023 година се очаква да са около 20% от общите за фирмата. Това се случва въпреки нарастващия скептицизъм относно решението на главния изпълнителен директор Марк Зукърбърг да се фокусира върху още зараждащия се сектор.

Сред другите компании, които инвестират в метавселена, са “Гугъл”, “Амазон” и “Майкрософт”. Терминът се използва в последните няколко години, но думата всъщност е измислена от автора Нийл Стивънсън в неговия научнофантастичен роман от 1992 г. “Снежна катастрофа”. В книгата си Стивънсън споменава метавселената като всеобхватен дигитален свят, който съществува успоредно на реалния. Но през 2023 г. експертите все още не са сигурни дали метавселената в истинския живот може да се развие до нещо подобно.

“Метавселената е 3D версия на интернет и изчислителната техника като цяло”, казва Матю Бол, рисков и ангел инвеститор, който е написал серия от есета за потенциала и структурите на метавселената, пред VICE.

Според Бол има два начина да се постави това в настоящия контекст.

“Когато тези две технологии - интернет и компютри, се появиха за първи път, всички взаимодействия бяха предимно текстови. Те бяха имейли, съобщения, потребителски имена, имейл адреси. След това те бавно станаха по-медийни - снимки, видеоклипове, предавания на живо. Следващото издигане на потребителския интерфейс и потребителското изживяване е в 3D.”

Много експерти гледат на метавселената като на 3D модел на интернет. Mясто, успоредно на физическия свят, където прекарвате своя дигитален живот. Място, където вие и други хора имате аватари и взаимодействате с тях чрез тези аватари. Някои също така твърдят, че метавселената в истинския смисъл на думата всъщност все още не съществува.

“Това не е реално на този етап и няма да стане реално, докато хората не разполагат с едно място, до което могат да отидат, за да влязат във виртуален свят, в който биха могли да живеят”, на мнение е Ибрахим Багили, експерт по киберсигурност и основател и директор на Кънектикът Технологичен институт към университета в Ню Хейвън. А за да се включат в метавселената, на хората ще им трябват очила за виртуална или добавена реалност. Нещо, което малцина имат, и затова, макар да се очаква напредък, едва ли ще е голям през 2023 година.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Юлиан Вергов и Моню Монев хапват шницели във Виена
Боне Крайненеца е лъмбърсексуален холивудски актьор, който оре със зайци
Лусил Бол – царицата на комедията, която проправи път за жените в шоубизнеса
Пари Сен Жермен ще плати на Мбапе 55 милиона евро
Ефикасен домашен сироп при кашлица

Напишете дума/думи за търсене