6-те стъпки на Лили и Емил, преди да положат злато от 22 карата върху една икона

Емил Чушев и Лили Владимирова позират до иконите с еднакъв сюжет.

СНИМКИ: ЙОРДАН СИМЕОНОВ

Защо двамата художници не “състаряват” своите творби и кое е различното между възрожденските и византийските образци на светци и сюжети

Най-малко шест стъпки трябва да се направят, преди 22-каратово злато да покрие една икона.

От години художниците Лили Владимирова и Емил Чушев, който е и реставратор, се отдават на иконописта. Те следват стриктно старата иконописна школа. Подбират специални подходящи дъски, върху тях полагат ленени платна, после грундират, шлайфат и чак тогава рисуват първо с молив, а после гравират. След това следват 8 слоя полимент на местата, където иконата ще се позлатява с 22-каратовото злато. Златното покритие се полира с ахат, изолира се с лак и тогава двамата рисуват образите с яйчна темпера. Накрая полагат няколко вида лак, които съхраняват изображенията и позлатата.

Лили използва и старата техника пробастър, която дава възможност да се правят златотъкани дрехи и орнаменти.

“Христос Пантократор”, 
худ. Емил Чушев
“Христос Пантократор”, худ. Емил Чушев

“Когато се позлатява самата дреха, с остър инструмент се издрасква върху златото и става златотъкана. С такъв тип орнаменти иконата става по-богата. Не се стараем да им даваме стар вид, защото не е необходимо”, обяснява Емил Чушев.

Той има дърводелска работилница и от там подбира най-добрия дървен материал. Най-често използва липа и кестен, а по-рядко орех.

“Когато иконите са направени от широколистен материал, стават доста по-тежки. Това не се харесва на хората, които ги купуват, защото са трудни за закачане”, разказва художникът. Дървото трябва да е перфектно изсъхнало. Чушев слага и т.нар. кошаци, които пречат на дъската да се пропуква.

“Рождество Богородично”, 
худ. Лили Владимирова
“Рождество Богородично”, худ. Лили Владимирова

“В зависимост от различните атмосферни влияния дъската винаги реагира, тя се движи и има вероятност да се напука. Затова са тези кошаци - да попречат на измятане на дъските. Аз си позволявам да ги слагам и в т.нар. кивоти. Кутиите са от качествен дървен материал. Това е в традициите на българската иконопис. Правели са домашни иконостаси, закачали се на източна стена. Невинаги хората са могли да ходят на църква, затова са имали свои иконостаси”, припомня Емил Чушев. 

“Св. Великомъченик Георги Победоносец”,
худ. Лили Владимирова
“Св. Великомъченик Георги Победоносец”, худ. Лили Владимирова

И двамата рисуват различните иконите по различни образци. Лили работи основно с възрожденски, като нейните сюжети са многофигурни и сложни. Тя използва много тънки четки около милиметър, изпипва всеки детайл.

“Нейният стил е по-романтичен, красив, пищен, по-схематичен”, оценява Емил. 

“Св. Троица”,
худ. Лили Владимирова
“Св. Троица”, худ. Лили Владимирова

А той работи предимно по византийски образци и иконите му са по-семпли.

Иконите събират Лили и Емил да работят заедно. Когато тя е студентка в Художествената академия, заедно със съпруга ѝ - Владимир Житенски, правят икона по поръчка на специален клиент. Двамата обаче не познават толкова добре техниките и преди да я предадат, тя се пропуква. Тогава някой разказва на Лили за уменията на Емил. Отива на пожар при него и моли за съдействие, а той я успокоява и помага. Така започват заедно в ателието в “Бояна”, където всеки си има специално място. 

“Св. Богородица Плачуща”, 
худ. Емил Чушев
“Св. Богородица Плачуща”, худ. Емил Чушев

През 2014 г. двамата създават галерия “Нюанс”, където наскоро изложиха своите нови икони.

Не рисуват заедно. Лили намира вдъхновение за своите икони в ателието, което е полите на Витоша. А за Емил най-хубавото място е край морето. В своята каравана там прекарва от началото на май до средата на септември и успява да рисува почти всеки ден.

“Св. Богородица Портаитиса”, 
худ. Емил Чушев
“Св. Богородица Портаитиса”, худ. Емил Чушев

 

 

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Пари Сен Жермен ще плати на Мбапе 55 милиона евро
Лусил Бол – царицата на комедията, която проправи път за жените в шоубизнеса
Ефикасен домашен сироп при кашлица
В България най-младата баба е на 28 години, а най-младата майка – на 11
Защо Виктория Бекъм и Меган Маркъл вече не си говорят

Напишете дума/думи за търсене