При последните археологически разкопки, проведени в района на община Драгушени - североизточната част на окръг Ботошани, е открит човешки скелет на повече от 3000 години, съобщи ръководителят на археологическия отдел на окръжния музей в Ботошани Адела Ковач, предаде специално за БТА агенция Аджерпрес.
По думите на Ковач скелетът датира от ранната бронзова епоха, принадлежи на полуномадската култура Ямна и е намерен при проучването на голяма могила (тумул) в Драгушени.
Изследователските дейности започват през 2018 г. и разкриват следите на два тумула - две големи погребални структури, които са се слегнали доста поради земеделието. Това е единственият скелет, намерен досега, каза Адела Ковач.
Разкопките в Драгушени са проведени от екип археолози от Окръжния музей в Ботошани в партньорство с археолози и антрополози от Института по археология в Яш, както и с археолози от Университета в Опава и Силезийския музей в Чехия.
Според експертите по археология скелетът "предоставя изключително ценна информация за погребалните практики от този период".
"В скелета са запазени следи от червена охра - вещество, с което са посипвали главата и краката на тялото, за да подчертаят ритуал, свързан с прераждането, с кръвта, с другия свят. Тялото е било в приклекнало положение. Първоначално е било поставено по гръб, със свити към гърдите колене в ембрионална позиция, която символизира завръщането на земята за бъдещо раждане", допълва ръководителят на археологическия отдел на окръжния музей в Ботошани.
"По-специално районът на Драгушени е бил предпочитан от някои праисторически общности като място за погребение на предполагаемите им лидери, тъй като тези тумули са елементи на погребален престиж. Фактът, че дадена общност е изкопала ями, построила е тези гробници и ги е покрила с тези изкуствени хълмове, вероятно е сигнализирал и на други популации, че там лежи висш ръководител или важни членове на общността", допълва Ковач.
Коментари (0)
Вашият коментар