Бизнесмен конкурира зоопарковете у нас със 100 животни – липсват му дългошиестите обитатели на саваната
В България няма жирафи - нито в зоологическите градини, нито в природата. Затова бизнесмен, който притежава хотел, решава да се справи с подобен дефицит, купувайки лично 4 дългошийни обитатели на африканските савани.
Мястото е необичайно - село Гайтаниново на границата с Гърция, което е с около 50 жители плюс обаче 100 обитатели на зоокъта към хотелския комплекс - елени, лопатари, сърни, холандски миникози, минимагарета, кошути, алпаки, понита, лами, кенгуру. Има и 3 камили, купувани от европейски циркове.
“В Африка един жираф струва колкото един кон у нас - не е скъп, но е почти невъзможно да се докара оттам. Важно е да се вземе като бебе, за да може да се научи да живее като опитомен, а и транспортът на голям мъжки, който достига до 4-5 м височина, е много по-труден”, казва управителят на хотела в полите на Пирин.
Собственикът подготвя документи от различни институции, за да е готов веднага когато намери екземпляри от африканския вид, да ги приюти.
Иска разрешително за изграждане на специална сграда от 260 квадрата и сеновал. Домът на жирафите e съобразен с ръста им - таванът ще е на 7 метра височина и ще се отоплява, защото температурата трябва да е поне 15-16 градуса.
Направил проучване и се установило, че в ЕС не са внасяни жирафи от около 50 години. Всички, които са в зоопарковете, са братя, сестри, братовчеди, с една дума - роднини. Най-близо до България такива 2 животни има в зоопарка в Скопие. В България пък за последно преди 12 години е имало жираф в Ловеч, а в София децата напразно се оглеждат за това симпатично животно.
“Бяхме намерили 4 жирафа от Армения, но се оказа почти невъзможно да ги внесем, защото е извън ЕС. Бяхме подготвили паспорти, сертификати и всякакви други документи, но се разбра, че няма как да стане. Освен това в България може да се внасят жирафи само през летище София и през ГКПП Калотина, а ние имахме намерение да ги докараме с кораб. Сега ще търсим възможност да купим от страна от ЕС”, разказа управителят.
Спят от 5 до 10 минути на ден и изяждат по 40-50 кг листа
Жирафът е най-високият съществуващ животински вид на земята. Той е смятан и за свещено животно от местните африкански племена. Изследвания показват, че има цели четири различни биологични вида жирафи. Без значение обаче за кой вид става въпрос, има няколко основни правила за отглеждането на жираф, без които той не би оцелял.
Животните спят от 5 до 10 минути на ден, като толкова продължава и най-дълбокият им сън. Обичат дългите разходки и ядат по 40-50 кг листа на ден. Хранят се по 16-20 часа в денонощието, а наведнъж могат да погълнат до 60 литра вода. От съществено значение за тях е добрата хидратация.
За храна предпочитат млади клонки и листа от акации, както и други дървета. Жирафите обаче не обичат да пасат трева, защото, за да го направят, трябва да коленичат. Тази неудобна за тях поза заемат, когато пият вода, а ако няма водоем, могат да издържат до две седмици. Успяват да си я набавят обаче от растения, които консумират.
Ето защо е важно на мястото, което ще обитава жирафът, да има достатъчно зеленина и да бъде изключително просторно, поне 20 декара.
Коментари (0)
Вашият коментар