Възстановяват го така, както е изглеждал преди 150 години
Стартира реновацията на емблемата на Бяла - мостът на Колю Фичето. Работата ще приключи до края на годината, а символичната първа копка бе направена в петък с тържествен водосвет от енорийският свещеник на града Георги Стоянов.
“Това е проект, който е важен не само за Бяла, а и за целият регион. Век и половина след построяването му се намери начин това съкровище на България, което е пред огромен риск от разпадане, да бъде съхранено", заяви кметът на града Димитър Славов.
Той допълни, че градската управа се готвела за този проект от 2017 г., имало е две публични обсъждания, 3 варианта, наложило се да се разработи и четвърти. Поради своята уникалност мостът е в списъка с паметниците на културата в България. Славов уточни, че мостът ще бъде реставриран в първоначалният си вид, но ще бъде разширен с 3 метра.
Ремонтът се финансира по европейска програма, а крайният срок за завършването му е до края на годината. Изпълнител е "Трейс груп".
Беленският мост, е построен преди над 150 години, като последният му ремонт е правен преди около 100 г. след наводнение, което отнася част от колоните му.
Спечеленият европейски проект, не включва само укрепване, предвидено е да се изгради и туристически център. Двуетажната сграда ще бъде с модерен архитектурен дизайн. В нея ще има ресторант, музей, обслужващи помещения, зала за прожекции, интерактивно преживяване „Машина на времето“, оборудване за 3D мапинг шоу. Музеят ще представя историята на Беленския край, но по интересен интерактивен и атрактивен начин, а чрез „Машината на времето“ посетителите ще се върнат 150 години назад, за да проследят началото на строежа на моста.
Кратка история на моста
Беленският мост е построен на река Янтра през 1865-1867 г. по нареждане на валията на Дунавския вилает Мидхат паша. Майстор Колю Фичето прави макет на моста от восък, за да изчисли сумата, необходима за построяването му. Това е единственият строителен обект, на който майсторът е правил макет. Ковачи от Габрово, дърводелци и каменари от Трявна и Дряново, селяни от Бяла помагат на майстор Колю Фичето. За отличната си работа майстор Колю Фичето е награден с орден „Меджидие”, 50 хиляди гроша и голямо място в Търново. Мостът е обявен за архитектурно-художествен паметник на културата от 10.04.2000 г., като през същата година собствеността е прехвърлена от държавата към Община Бяла.
Дължината на моста е 276 м, а ширината 9,5 м. Има 13 подпорни стълба и 14 полукръгли свода. Устоите на моста имат вълнообразен завършек. Всеки устой наподобява фасада на сграда, с оформени прозорци. Носещите стълбове са украсени с грифон, лъв, нимфа, лебед.
Склуптурата на майстора Колю Фичето, която е разположена върху самият мост през 1977г., ще бъде преместена на видно и осветено място.
Коментари (0)
Вашият коментар