Шаранчето се събуди гладно

Рибарките са доволни, че шаранът вече кълве

През март топлолюбивите риби предпочитат да се хранят с червеи

Време е за риболов на шарани!

Зимата беше мека, затова и тази година рибите се събудиха по-рано от летаргията. В средата на март вече може да опитаме късмета си и да заметнем въдиците в търсене на този толкова желан сред риболовците обект.

Шаранът е изявено топлолюбива риба. Основните му жизнени процеси са свързани с температура на водата над 18 градуса. Храни се най-интензивно при 23-29 градуса, но и при наличието на достатъчно кислород. През зимата ограничава до минимум функциите си. Когато температурата на водата се качи над 7 градуса, едва тогава тази риба започва да търси храна. Над 10-12 градуса пък означава, че можем да сме сигурни в активността на шараните. През студените месеци екземплярите от този вид се събират на големи пасажи, които мигрират в по-дълбоките части на водоема и там изчакват покачването на температурата. 

Именно през март започва и тяхното раздвижване, като посоката им на движение е към по-плитките участъци, разливи и устията. През април и май следва размножаването на шарана именно в тези зони, където водата се нагрява най-бързо от слънцето.

По това време от годината шараните се търсят основно на живи примамки. Страхотни резултати дава земният червей, както и грозд от десетина бели негови събратя на куката. Ако залагате на дънни въдици, може да имате успех със специални протеинови топчета. Рибите се събуждат доста гладни след продължилата над 3 месеца зимна летаргия. Търсят храна, възможно най-богата на хранителни вещества. Затова и сега най-малко вероятно е да ви клъвне на царевица или жито например.

По реките шараните също са активни. Риболовът на фидер е най-успешен. Може да използвате специални гранули, които се поставят на кукичката чрез силиконов пръстен. Пристигат и отзиви за първите уловени дунавски шарани за 2023 година.

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене