Премиерната постановка е част от стратегията на Сатиричния театър да представя българска драматургия
Един донякъде познат текст, който е минал през много варианти през годините, е със съвременен прочит на режисьора Николай Урумов. Има политическа сатира, социална, даже и емоционална. Хората, които ще го гледат, ще бъдат залети от огромно количество хумор, но не просто да се смеят, защото някой се е спънал, а зад него стои отношението ни към света - сатира, преведена на съвременен език. Така директорът на Сатиричния театър “Алеко Константинов” Калин Сърменов описва най-новата премиерна постановка - “Милионерът”. Заглавието е едно от 12-те в афиша, които са на български автори.
Текстът на Йордан Йовков – за фалшивия милионер ветеринарен лекар, който се опитва да се ожени по любов – е една от най-успешни постановки на Телевизионния театър в БНТ. През 1988-а я режисира Младен Младенов, а ролите изиграват плеядата големи звезди на Сатирата – Георги Парцалев, Георги Калоянчев, Стоянка Мутафова, Стефан Данаилов, Татяна Лолова, Меглена Караламбова, Цветана Платиканова, Ангел Георгиев, Васил Попов и др.
В главните роли в новия прочит на “Милионерът” ще влязат Константин Икономов, Силвия Лулчева, Стефания Кочева, Александър Григоров, Димитър Баненкин, Ивайло Калоянчев и Теодор Елмазов.
“Смея да твърдя, че Сатиричният театър има най-добрата трупа до момента - от гледна точка на качества и хомогенност. Николай Урумов е успял толкова актуално да погледне текста на Йовков и да го развие. Това, което успяха да направят, е толкова впечатляващо, че имах усещането, че трябва да изгледам докрай представлението, изправен на крака”, казва Калин Сърменов.
Премиерната постановка е част от стратегията на Сатиричния театър да представя българска драматургия - както класическа, така и съвременна. “Ние сме единственият театър в България, в който има 12 български заглавия на класици - от Елин Пелин до съвременни млади автори. Театрите са мястото според мен, което да даде надежда на младите, които могат да пишат, че има смисъл и това може да се превърне в професия.
Ние искаме да открием бъдещето на българската
драматургия”, казва Сърменов.
Близо година след като постави “Криворазбраната цивилизация”, актьорът и режисьор Николай Урумов продължава да се вълнува от болезнено актуалните теми в нашето общество. В свое интервю преди време той разказва, че избира да поставя автори от златната българска съкровищница, защото са актуални и в наши дни.
“И днес продължаваме да се запленяваме от повърхностния, от външния блясък и високопарните думи и обещания на всякакви маргаридивци, които през определен период от време идват и ни обещават светло бъдеще и да ни поведат към Европа. Но пак и пак оставаме излъгани, защото целите на тези хора се оказват изключително меркантилни”, казва Урумов.
“Радвам се на Николай Урумов, че взема текста и чрез него създава този свят, много близък до нас. Не ни отдалечава, а се говори на нашия език. В същото време те взривява с позиция”, казва Сърменов.
Всъщност Силвия Лулчева ще изиграе ролята на г-жа Масларска, майката на булката, в чийто образ влиза Татяна Лолова навремето. Александър Григоров, едно от младите попълнения на Сатиричния театър, пък ще бъде доктор Кондов – роля, в която е играл Стефан Данаилов.
Според Лулчева текстът на постановката
е на български класик, но темите в нея са
болезнено актуални и днес
“Стара е притчата, че никой никъде не е занесъл нищо в отвъдния живот, но човешкото око е лакомо, алчно, ненаситно. Затова тези теми звучат потискащо актуално”, разказва Силвия Лулчева в свое интервю.
Спектакълът представя герои, които са запленени от материалните облаги и изгубват достойнството и морала си.
“Иронията е как се кланяме на парите и как може да променим отношението си към един човек въз основа на неговото материално благополучие”, казва Силвия Лулчева. “И понеже идват избори, се оказва, че Йовков и на тази тема е бил безмилостен. Става дума за кметски борби и кой за кого ще гласува. Каква е разликата да си кмет - когато един падне от власт, местят фенера от неговата къща и го слагат пред дома на новия. В това се изразявали промените и реформите с идването на новия човек”, допълва актрисата.
Маски на Георги Калоянчев, Стоянка Мутафова,
Татяна Лолова ще греят във фоайето
Сатиричният театър “Алеко Константинов” обяви конкурс за изрисуване на тематични стенописи върху двата купола във фоайетата в сградата. Кандидатите имат за задача да направят проекти, с които да съхранят историята на театъра и връзката между поколенията творци сатирици. Конкурсът продължава до април.
“Аз съм изключително любопитен да видя какво ще се получи. Иначе съм казал, че сам ще се кача горе и ще нарисувам едни облачета, за да приключи мъката”, казва директорът на театъра Калин Сърменов.
Съвсем скоро обаче фоайето в театъра ще оживее с маски на знаменити актьори, основатели и вдъхновители на Сатирата. Проектът ще бъде осъществен от Кунка Димитрова - “едно от най-силните и смели имена в съвременната скулптура”, както я нарича Сърменов. “На централната колона, където са Алеко Константинов и Радой Ралин, ще сложим маски. Всеки месец ще има нова”, обяснява директорът. Така цялото фоайе ще оживее с ликовете на хората, важни за Сатиричния театър, сред които Георги Калоянчев, Григор Вачков, Стоянка Мутафова, Татяна Лолова, Никола Анастасов, Катя Паскалева и други. “Искам да покажа на всички как трябва да мислят за историята и за поколенията преди тях”, казва Сърменов.
Коментари (0)
Вашият коментар