Внучката на класика Генчо Стоев стана мъж!

Пожарът в "Нотр дам дьо Пари" вдъхновил Дина Стоев за огнените й платна

29-годишната художничка Дина Стоев откри втората си самостоятелна изложба в известна столична галерия в края на миналата седмица. Дина впечатлява не само с огнените цветове на своите картини, но и с трудния път, който е избрала - да се превърне в мъж. За "България Днес" Стоев довери, че вече е на финалната права на своята трансформация.

Младата художничка не желае да смени малкото си име с мъжко, но държи на фамилията си, която навсякъде изписва и настоява да изписват и изговарят с окончание в мъжки род. Малцина знаят, че е внучка на големия български писател Генчо Стоев, автор на класиките "Цената на златото" и "Циклопът". Неин баща пък е също известен наш творец - живописецът Динко Стоев.

Генчо Стоев
Генчо Стоев

За изданието внучката на класика сподели още, че не е прибягвала до операция, а е постигнала възмъжаването си чрез хормонална терапия. Преди това студентката на проф. Андрей Даниел и на един от най-модерните БГ художници - Правдолюб Иванов, е с визия на девойка. За "момчето в нея" говори само късо подстриганата й и сресана нагоре коса.

На откриването на вернисажа обаче посетителите виждат пред себе си един симпатичен младеж с черна брада и кадифен глас.

Досега Дина Стоев не е говорила публично за процеса на своето превръщане в мъж. Не споменава нищо по темата и нейният баща. В едно от последните си интервюта обаче Динко Стоев подчертава, че нито той, нито дъщеря му (той говори за младата художничка в женски род) биха искали да затънат в самодоволство и еснафщина. Живописецът не спестява обаче неудобните моменти от биографията на своя именит баща и отражението им върху неговото детство. Политически затворник преди 9 септември 1944 г., Генчо Стоев е низвергнат от своите "другари" след 1954 г., четири години преди да се роди синът му. Споменът за напрежението покрай тези драматични събития се е запазил непокътнат в паметта на Динко.

Дина Стоев преди и сега
Дина Стоев преди и сега

"Аз така израснах. Тревогите идваха и си отиваха. Спомням си моето детство в много особена кинематографична обстановка. Баща ми нямаше страх от нищо - и от смъртта не го беше страх. И естествено, тези конфликти с властта и по-силните се отразяваха много лошо вкъщи. После той написа книги, които се оказаха най-важните в живота на семейството - "Цената на златото" и "Лош ден". Тогава започнаха да идват вкъщи режисьори, искаха да правят филми. Тези тревожни състояния са ми още от ранното детство, още от неосъзнаваното битие на моето аз. И те сигурно са ми повлияли", споделя бащата на даровитото трансмомче.

Прочутият дядо на Дина презирал правенето на пари чрез изкуство. "Дъщеря ми не може да живее в самодоволно еснафско благоденствие, дори да успее да си го осигури. Дина е все още на възраст, в която не може да има сериозен творчески облик. Тепърва ще го изгражда. Много неща ще се наслагват, ще се махат", обобщава Динко Стоев и допълва, че "харесва посоката", в която крачи дъщеря му.

Самата Дина Стоев пък признава, че някои нейни картини от новата й изложба са вдъхновени от пожара в "Нотр Дам дьо Пари". "Гледах го от една ръка разстояние, виждах как падат греди пред очите ми", разказа за "България днес" бившето момиче.

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене