Покълналите семена са перфектна храна

Кълновете са не просто прясна, а "жива" храна, която вибрира от жизнена енергия. В търсене на идеалната храна учените са стигнали до заключението, че тя се състои от покълнали семена.

Любопитно
Кълновете са тайната храна на древните вавилонски и египетски жреци, поставили основите на човешката цивилизация. Храненето с покълнали зърна е залегнало в тибетската медицина и древното учение Аюрведа. Преди повече от 5000 г. китайският император възхвалява хранителните качества на кълновете. Хипократ също е разработил такава "диета", за да лекува пациентите си. Според легендите още древният мъдрец Заратустра се е хранил с покълнало жито.

При покълване в зърната се генерира голяма енергия, извършват се процеси, които учените не могат да обяснят. Настъпват качествени промени, при които целият им запас от хранителни вещества става лесен за усвояване от човека. Белтъчините се превръщат в аминокиселини, нишестето в захари, мазнините - в мастни киселини. Синтезират се витамини, микроелементи, фитохормони. Предимството на живата храна е това, че тя съдържа пълен набор протеини, витамини, минерали. Лесно се смила и усвоява от организма. Тя осигурява на човека енергия на най-фино ниво, лекува го, подмладява го. Суровата и живата храна има алкално действие, забавя процесите, свързани с патологичното окисляване на клетките, стареенето, болестите и смъртта.
За храненето с кълнове няма ограничения - то е полезно за всички възрасти, независимо от здравословното и физическото им състояние.

Какво съдържат кълновете

Протеини
В покълналите семена на бобовите култури се съдържат толкова протеини, колкото и в месото, но при усвояването им, в организма ни не постъпват холестерин, хормони, антибиотици или генно-манипулирани клетки.

Витамини
В кълновете се съдържат 340 пъти повече витамини, отколкото в порасналите от тях растения.

Микроелементи
Те ни доставят всички нужни микроелементи, регулиращи обмяната на веществата.

Биоактивни вещества
Към тях спадат ферменти, ензими, фитохормони и антиоксиданти, които се намират само в живите растения и кълновете. Когато попаднат в организма, биоактивните вещества неутрализират вредните химически вещества в клетките или "преустройват" патологични молекулярни образувания.

Жито
Кълновете му са с приятен вкус, усилват имунната система и подмладяват организма. Изследвания на университета в Минесота доказват, че след покълване зърната съдържат 6 пъти повече витамин С и 3 пъти повече витамин Е. Рязко нарастват витамините от групата В, както и лесно усвоимимите калций, фосфор и магнезий. Данни от научни изследвания доказват, че сокът от пшеничени кълнове спира развитието на раковите клетки.


Люцерна
Според познавачите кълновете от люцерна са най-вкусни и хрупкави и с тях се приготвят апетитни салати. Те съдържат повечето от най-важните витамини и минерали. Доставят на организма ни витамините А, С, Д, E, К, В1, В2, В6, В12, фолиева киселина, фосфор, калций магнезий, желязо, мед, манган, влакна и протеини.

Соя
Най-популярни у нас са соевите кълнове, които са богати на мазнини, протеини, минерали и витамини. Те са нискокалорични, засилват имунната система и помагат срещу стрес. Съдържат калций, каротин, желязо, витамин А, С, В1, В2.

Леща
Нейните кълнове се отличават с най-изискан вкус - леко стипчив и малко сладникав. В тях има протеини, богати са на желязо и помагат на организма да се справи с пролетната умора и анемията. Според научни изследвания лещата е особено полезна за жените, тъй като стимулира образуването на женски хормони и се препоръчва на жени в менопауза. Тя доставя на организма и каротин - мощен антиоксидант, от който организмът синтезира витамин А. В 100 г кълнове има 4 мг каротин. В кълновете от леща има още и витамин РР, който подпомага окислителните и възстановителните процеси в клетките. От неговата недостатъчност през пролетта настъпва пролетната умора.

Грах
Покълналите семена съдържат витамини от групата В, белтъчини и аминокиселини. Повишават тонуса на организма и стимулират обновяването на клетките. Фолиевата киселина у тях действа благоприятно на кожата и косата. Граховите кълнове се препоръчват на мъжете, тъй като съдържат лецитин и цинк, който повишават потентността. Богатото съдържание на целулоза понижава холестерина в кръвта, укрепва сърцето и кръвоносните съдове.

Слънчоглед
Богати са на протеини, забавят стареенето, помагат при сърдечно-съдови и жлъчно-чернодробни заболявания. Съдържат много аминокиселини, калций, кобалт, йод, мед, желязо, флуор, магнезий, фосфор, цинк.

Рецепти с кълнове

Салата с кълнове от люцерна и синьо сирене

Разстелете 200 г кълнове върху канапе от нарязани на филии домати. Парче синьо сирене се стопява в 2-3 с.л. зехтин. С поизстиналия сос залейте люцерната и украсете с няколко маслини.

Зелена салата с кълнове от слънчоглед или жито

Нарежете салатата и я разбъркайте със 100 г кълнове от жито или слънчоглед (или по 50 г от двата вида). Овкусете я и я поднесете с кисело мляко.

Салата от спанак с кълнове от слънчоглед, жито и леща

Нарете спанака на ивици и го разбъркайте с по 30-50 г кълнове от трите вида. Подправете и добавете лека майонеза, за предпочитане соева.

Салата с краставици

Наречете краставицата и я смесете със 100 г кълнове от люцерна и 50 г кълнове от слънчоглед. Подправете и наръсете ситно нарязан копър.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Пари Сен Жермен ще плати на Мбапе 55 милиона евро
Лусил Бол – царицата на комедията, която проправи път за жените в шоубизнеса
Ефикасен домашен сироп при кашлица
В България най-младата баба е на 28 години, а най-младата майка – на 11
Защо Виктория Бекъм и Меган Маркъл вече не си говорят

Напишете дума/думи за търсене