Апаратът “Чандраян-3” ще изследва лунната повърхност и ще търси залежи на лед
Индия влезе в историята, след като нейният космически апарат “Чандраян-3” стана първият кацнал на южния полюс на Луната, съобщи Би Би Си. Космическото събитие се случи в сряда и с него Индия стана и четвъртата страна, успяла да кацне на естествения спътник на Земята.
Благодарение на мисията Индия затвърди статута си на космическа сила. Досега само САЩ, Китай и бившият СССР са осъществявали т.нар. меки кацания на лунната повърхност.
Апаратът на Индийската организация за космически изследвания (ISRO) “Чандраян-3” кацна на ключовия лунен регион в 3,33 ч. българско време в сряда, като това бе вторият му опит да се приземи там. През 2019 г. “Чандраян-2”, се разби на повърхността на земния спътник.
В сряда ISRO обяви, че е готова да активира алгоритъма за автоматично кацане на космическия апарат, който управляваше машината след достигане на подходящо място за приземяване. “Чандраян-3” се очаква да работи около две седмици, като през това време мисията ще проведе редица изследвания на лунната почва и повърхност. Учени предполагат, че в сенчестите кратери на южния полюс на спътника на Земята има ценни залежи на древен воден лед. Изследователите имат силен интерес към водните залежи, защото те биха могли да дадат сведения за
историята на лунните вулкани,
за произхода на земните океани, а освен това могат да служат и като питейна вода на Луната при бъдещи мисии с хора, както и за получаване на гориво и кислород.
“Бих искал да се обърна към всички хора по света. Този успех принадлежи на цялото човечество и ще помогне на лунните мисии на други държави в бъдеще”, заяви индийският премиер Нарендра Моди, който е в Южна Африка за срещата на върха на БРИКС, но наблюдаваше кацането онлайн.
Успешното кацане на спускаемия апарат “Викрам”, носещ лунохода “Прагян” и още изследователска техника, предизвика бурни овации и аплодисменти от централата на ISRO, където учените следяха фазите на приземяване. “Индия е на Луната!”, заяви С. Соманатх, ръководител на ISRO, в края на приземяването. “Чандраян-3” излетя от Земята на 14 юли от космическия център “Сатих Дхаван” в Шрихарикота. “Чандраян-3: Достигнах дестинацията си, вие също!”, пише в официалната страница на мисията в инстаграм след
завършека на 40-дневното пътуване
Успехът на страната идва по-малко от седмица след като мисията на Русия “Луна-25” се разби в опит да направи историческото кацане на южния полюс на Луната преди Индия. Ако беше успешна, то “Роскосмос” щеше да се превърне в първата космическа агенция, приземила апарат в района на сенчестите кратери на Луната. Според агенцията неуспехът се дължи на това, че апаратът не успял да промени орбитата си.
Коментари (0)
Вашият коментар