Някои жаби светят в здрачa чрез флуоресцентно съединение, което не сме виждали преди в природата. Това природно чудо бе обявено от учени през 2017 г., но тогава не беше известно колко вида жаби могат да излъчват тази флуоресценция.
Изследване на 151 вида южноамерикански жаби, показва каква е степента на флуоресценция на всеки отделен вид. Данните от изследването сочат, че флуоресценцията е обвързана със зрението на жабите.
Според учени излъчването на светлина оказва влияние на начина, по който жабите си сигнализират една на друга. Те смятат, че флуоресценцията отблъскване на хищниците.
„Чрез теренно проучване в Южна Америка открихме и документирахме модели на биофлуоресценция в тропическите земноводни“, пише биологът Кортни Уичър от Държавния университет на Флорида.
"Много неща в животинското царство светят, но причината не винаги е очевидна", посочват учени.
Флуоресценцията е вид блясък, създаден, когато светлината се абсорбира и излъчи отново при различна дължина на вълната, и се наблюдава при много видове, включително акули, хамелеони и саламандри. Костите също флуоресцират, обясняват учени.
Биофлуоресценцията, произведена в кожата на жабите, е различна от флуоресценцията на други светещи животни.
Синята светлина, която е най-близо до естествения здрач на Земята, произвежда най-силна флуоресценция, а самата флуоресценция се появява предимно в два различни пика на видимата светлина – в зелен и оранжев, посочват учени.
Много жаби са крепускуларни - тоест те са активни при здрач. При някои видове очите им са създадени да работят най-добре при тази светлина, доминирани от пръчковидни фоторецептори, чувствителни към зелено и синьо, пише издание Science Alert.
Зелено сияние на жабите е най-ярко през деня, обясняват учени. Частите от тялото, които светят, са тези, които участват най-много в комуниакцията между животните, а именно гърлото и гърба. Това предполага, че биофлуоресценцията е част от комуникационния инструментариум на жабите, предаде "Вести".
Коментари (0)
Вашият коментар