Веднъж годишно точността няма значение в конфедерацията
Когато лятото започне да стяга куфарите си, а есента с плахи стъпки поема по реда си, звън на хлопки и звънци оглася подножието на Алпите в Швейцария. Празник очаква в селата и градовете в планинските кантони стадата, които в последните няколко месеца са били по високите пасища. Който е видял това посрещане, едва ли го е забравил и не само защото кравите са в цялата си прелест. Това е традиция, която се пази ревностно и вероятно единственият ден, когато спонтанността вилнее безнаказано в планираната до болка конфедерация.
В многоликата Швейцария, естествено, и празникът е с много имена, които зависят от диалекта или пък от езиковата особеност. В немскоезичната част е известен като Alpabzug, Alpabfahrt или Zuglete. Френскоезичните го наричат Desalp, а ретророманското название е S-chargiada. Във всеки случай става дума за слизането на стадата, което в различните кантони се отбелязва тържествено всяка година от средата на август до началото на октомври. Всяка година
400 000 крави и 200 000 кози и овце прекарват лятото
по високите пасища в Алпите. Завръщането им винаги е повод за празник с много настроение, което по принцип не е присъщо за тези ширини.
Традицията води началото си от Средновековието. Празничното посрещане е отдаване на почит на пастирите и израз на благодарност, че алпийското лято е минало безоблачно, без инциденти или пък загуби. Дефиле от домашни животни прекосява главните улици на селата и градовете пред погледа на местни, специално дошли за повода чужденци или просто скучаещи хора. Парада водят пастирите, кравите са в главната роля, а останалият добитък – в поддържащата. Кравите са с цветни корони от сезонни цветя, най-често слънчогледи, далии или хризантеми.
Пристъпват важно, създавайки впечатление, че осъзнават, че са героините на деня. Казват, че
първа върви онази, която дава най-много мляко
Дали това е така, може да се спори, но със сигурност в началото на кравешкото дефиле е най-впечатляващата, защото все пак празникът е повод за показ и хвалба.
В алпийския курорт Гщаад, известен с претенциозната си и изтънчена клиентела, Zuglete се отбелязва всяка година в началото на септември. Това е единственият ден, когато богаташите не са в центъра на вниманието. Денят принадлежи на селяните и техните крави. “По този начин показваме, че не сме забравили откъде сме тръгнали”, разказа ми преди време Клаудия, която е екскурзовод. “Това определено е най-докосващото събитие през лятото. Чуя ли звъна на кравите, и имам чувството, че бият камбаните на църквата”, добави още тя, при това доста развълнувано.
Типично по швейцарски празникът има програма, на която обаче има следната забележка: “Всички часове и места са приблизителни и не могат да бъдат гарантирани. Те могат да бъдат променени по всяко време, тъй като става дума за автентично събитие, в което участват животни”. Така незабелязано спонтанността си пробива път в иначе програмираното множество. В този ден прословутата точност няма значение, часовниците остават само аксесоар, а за оплаквания за неспазен график и дума не може да става.
По измитата специално за повода Променада тръгва достолепното кравешко шествие. Звън, суета, мучене, възгласи от Beautiful до “Машала”, селфита и еуфория. Пастирите са в традиционни носии. Гордостта си показват осем семейства от долината, в която живеят 7000 души и 7000 крави. Рогатите животни
стъпват тежко пред витрините на Prada, Louis Vuitton, Hermes и Graff
След всяка колона нагиздени хубавици бавно се придвижва Кравомобил за нечистотии.
Служителите му определено не остават без работа, но както стана ясно от програмата, непредвидимостта е характерна за дефилето.
И ако точността в този ден е без значение, желанието за правене на пари от всичко не стихва. Празникът е чудесен повод за местната мандра да направи оборот. Бирарията има възможност да изтъква качеството на продукцията си.
Жените от долината продават на сергии сладка и конфитюри, месарницата точи ножове от ранна сутрин, а служителите на всичките 6 банки, дегизирани в народни носии, разиграват томболи и раздават подаръци.
“Колко крави и говеда ще минат по Променадата днес?” Този въпрос задаваше местната Зааненбанк, като обещаваше 250 франка за приблизителен отговор.
Застрахователните компании се задоволяват само с някой транспарант, а хотели и ресторанти знаят, че този ден ще храни много други.
Няколко пъти през деня на различни места има концерти с изпълнения на алпийски рог.
Така изпращат лятото в Швейцария. С нагиздени крави и пълни джобове, а някои дори със задоволено любопитство.
“Вимето на кравата на съседа винаги е по-голямо”, гласи една швейцарска поговорка.
Слизането на стадата от паша пък е чудесна възможност да се провери и това.
Коментари (0)
Вашият коментар