Българин скачал като Феликс Баумгартнер през 1957 година

От 1957 г. в България се изпълняват такива стратосферни скокове като на Феликс Баумгартнер и "ние имаме 5 регистрирани рекорда," каза полковник проф. д-р на военните науки Димитър Недялков пред bTV.

Българските скокове дори били много по-рискови, защото специални костюми не е имало.

Първият скок е осъществен от люк на бомбардировач. „Човекът се е дължал здраво при полета, самолетът се е издигнал на 11 200 метра, след което люкът се е отворил и „бомбата" е паднала," обясни полк. Недялков.

Авторът на скока, полковник Стефан Калъпчиев, прави и други опити. При следващия му скок е катапултиран от самолет с помощта на пиропатрони.

Последният „български" стратосферен скок е бил от височина 16 хил. метра през 1966 г. От подобна височина година по-рано скачат едновременно трима българи.

След като австриецът Феликс Баумгартнер скочи от височина 39 километра със скорост 1342.8 километра и счупи няколко рекорда едновременно, предстои скок от космическа ракета, каза още професорът по военна авиация Димитър Недялков.

„Когато наблюдавах това събитие, нещата бяха известни, но все пак - 40 км височина е нещо непостижимо за човека," коментира полковник доц. д-р Любомир Алексиев, лекар от Военномедицинска академия. Много хора свързват този скок с космическо изпълнение, но има разлика. „Ако налягането на тази височина е близко до космическото, тук все пак има гравитация, затова става дума за свободен скок," каза специалистът.

Един от многото рискове за живота на австриеца бил свързан с целостта на специалния му костюм, който го предпазвал от взривна декомпресия, каза Алексиев. Другата опасност е било завъртането по време на полета.

„Ако започне въртене на тялото по напречната ос, ще се възбудят такива центробежните сили, които ще насочат телесните течности към периферията, което ще доведе до огромно налягане върху тялото. „Ако въртенето беше продължило трябваше да са отвори малък парашут, т.нар. котва, който да изправи тялото, иначе може да се стигне до кръвоизливи, загуба на зрение и т.н."
Какво се случва на земята, за да е възможен скок от ръба на космоса

За скока си Баумгартнер тренирал в германски център по авиационна медицина, където преминал през няколко симулаторни установки, включително за височина и за борба с пространствената дезориентация.

Обледеняването на шлема на Феликс едва не провалило скока, защото той загубил визуална ориентация. В същото време тялото му не е изпитвало усещане за падане, защото около него не е имало атмосфера.

За д-р Любомир Алексиев, като медик, било интересно какво ще се случи при преодоляването на звуковата бариера. Но около Феликс нямало атмосфера и затова не се е получил характерния силен гръм.

Още за скока четене на www.24chasa.bg


 

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Елтън Джон е спрял да работи заради частична слепота
Иск на принц Хари срещу в. "Дейли мейл" за хакерски атаки влиза в съда през 2026 г.
Сънищата предсказват, ако ги чуем
От българския мъж по-жестоки са гърци, испанци и италианци
Ева Лонгория разкри тайната на щастливия брак

Напишете дума/думи за търсене