Много спорове се водят за въздействието на смяната на лятното със зимно часово време върху организма на хората.
Според учени от Мюнхенския университет, преместването на стрелките нарушава възприятията ни, свързани с продължителността на деня и нощта, която се променя според сезоните. Проучвания показват, че няколко дни до седмица след преместването на стрелките, хората се чувстват потиснати и по-често изпадат в лошо настроение. Има и експерти, които смятат, че местенето на стрелките не ни влияе толкова физически и психически, колкото ние сами си внушаваме.
Оказва се, че свикваме по-лесно с преминаването към зимно време, отколкото към лятно, когато губим един час, категорични са специалистите.
Връщането на времето с час назад на 28 октомври пак ще принуди тялото ни да се пренастройва. Някои лесно "врътват" биологичния си часовник, но на други ще им е необходимо повече време да се адаптират.
През преходните периоди се обострят хроничните заболявания
Иначе мъдрата природа така ни е създала, че ние сами си "сверяваме часовника" при смяната на сезона и продължителността на деня. Не е случайно, че през зимата ни се спи повече, ставаме по-лениви, а през лятото сме жизнени и работоспособни. Специалисти по китайска медицина съветват да слушаме тялото си и да пестим енергията си през зимата, защото неблагоприятните климатични условия и без това по-бързо я изчерпват.
Естествено е преходът от лятото към зимата, от топлото към студеното и от слънцето към мъглите да стресира организма на по-чувствителните, както и на метеопатите (хора, на които резките метеорологични промени им влияят зле). Сънят се нарушава, появява се главоболие и световъртеж, кръвното налягане варира,обострят се хроничните заболявания, повишава се рискът от психични заболявания и пътнотранспортни произшествия.
Не е случаен и фактът, че депресивните състояния зачестват точно през пролетта и есента, увеличават се инсултите и инфарктите.
Компенсирайте късия ден със спорт и разходки
- Ако ви се налага да ставате по тъмно сутрин, светнете повече лампи, докато се развидели, за да не ви потиска мракът навън.
- Изпийте чаша топла вода, а след нея фреш от цитруси за събуждане и тонус. Чай от шипки също върши добра работа, защото бързо ще ви зареди с ободряващия витамин С.
- Вземете душ, който ще ви освежи.
- Хапнете нещо, макар и малко за закуска. И чак тогава изпийте сутрешното си кафе.
- Пийте по 2,5 л вода дневно, за предпочитане топла и включете в менюто си орехи, лешници, бадеми, сезонни плодове, зърнени закуски, чесън и лук.
- Вечер чаша топло мляко и вана отпускат тялото и помагат за по-добър сън.
- Отделете повече време за разходки на слънце и чист въздух, за да стимулирате производството на витамин D в тялото си и на мелатонин. Това важи с пълна сила, когато денят съвсем намалее. Имайте предвид, че един ден в снежната планина през зимата се равнява на 10 дни разходки през лятото по здравословно въздействие.
- Спортувайте, движете се. Физическата активност се справя с много от проблемите на съвременния човек, произтичащи от обездвижване. Тези, които не пропускат ден без движение, се приспособяват бързо към всички промени, по-организирани са, имат самочувствие и се радват на добро настроение. И рядко изпадат в депресия.
Коментари (0)
Вашият коментар