Премиерното излъчване на „Земята от Космоса" по National Geographic Channel ще покаже най-удивителните природни явления и ще помогне на зрителите да разберат по какъв начин са свързани ураганите, мусоните, подводните вулкани, пясъчните бури и горските пожари и ще можем да си дадем сметка как нашата планета поддържа равновесието на живота.
В документалния филм , който ще се излъчи на 4 ноември от 21:00 часа, за първи път ще се покажат подробни сателитни снимки на Земята, които ще разкрият тайните на най-уникалните климатични явления, редки феномени, скрити сили и невиждани стихии, които поддържат равновесието и самия живот.
Ще си отговорим на въпроси като: какво поддържа живота на Земята, каква е връзката между горските пожари в Австралия и градушките или мусоните в Китай и възможно ли е опустошителните бури да поддържат равновесието на Земята? Въпроси, които дълги години са обърквали изследователите. Досега. Над сто сателита сканират Земята всяка секунда и учените най-накрая могат да наблюдават планетата в действие и да вникнат в процесите, които поддържат този динамичен, жив организъм.
Зрителите ще могат да научат, че ураганът, например, играе ролята на отдушник, когато океанът стане много топъл. С този механизъм топлината се разпределя сред планетата ни и показва способността на водата да складира и освобождава енергия. Преди да се стигне до разрушителни ветрове с 200км/ч, бурята се заформя на топло място, над океана. Промяната във водната температура през горещите дни предизвиква усилени изпарения.
Водните пари се засмукват от слънчевата топлина и се издигат във въздуха. Това са 180 тона вода всеки час! С тази вода се издига енергия, равна на мощта на малка ядрена станция. Парата се кондензира в облаци и отделя топлина. Температурата на околния въздух се повишава с няколко градуса.
Топлият въздух се издига още по-нагоре. Създават се силни вертикални ветрове. Те издигат облаците нагоре на височина от 15 километра. Ядрото на бурията расте, а ефектът от въртенето на земята я завърта все по-силно. Буреносните облаци се превръщат в гигантски кръг.
„Земята от космоса" разкрива динамичните процеси, които играят сложна роля в поддържането на крехкото равновесие на Земята. Това е само началото на откритията, които учените правят с помощта на сателитите. Сега можем да си представим нещо, което преди беше невъзможно: да проучваме живата планета и променливите й състояния от космоса.
„Земята от космоса" е продуциран от Darlow Smithson Productions Ltd и Handel Productions (EFC) Inc. за National Geographic Channel (NGC). Изпълнителни продуценти са Лейн Ридик, Алан Хендъл и Бен Бауи от Darlow Smithson Productions Ltd и Handel Productions (EFC) Inc. Хамиш Микура от NGCI е изпълнителен вицепрезидент и ръководител отдел „Международното съдържание".
Коментари (0)
Вашият коментар